Osoby filmu i teatru
Andrzej Chyra

Andrzej Chyra Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Gryfów Śląski
  • Data urodzenia: 1964-08-19

Opis

Absolwent Wydziału Aktorskiego i Reżyserskiego PWST w Warszawie.

Na deskach teatru zadebiutował jeszcze jako student Wydziału Aktorskiego PWST w Warszawie rolą Nataniela w "Straconych zachodach miłości". Na początku lat 90-tych zaczął występował w filmach jednak to rok 1999 był dla aktora niezwykle wazony. Zagrał Gerarda Nowaka w głośnym filmie Krzysztofa Krauzego "Dług", za którą dostał podczas gdyńskiego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nagrodę za pierwszoplanową rolę męską.

W 2000 roku ponownie pojawił się u Krzysztofa Krauzego, tym razem w "Grze", filmie zrealizowanym w ramach cyklu "Wielkie rzeczy" oraz w serialu "Miasteczko". Wystąpił także w komedii Juliusza Machulskiego "Pieniądze to nie wszystko", czy kolejnym serialu, "Oficerze", w którym wcielił sie w rolę nadkomisarza Krzysztofa Rysia.

Kolejną po "Długu" ważną rolę zagrał w "Komorniku" Feliksa Falka, za którą ponownie w Gdyny został nagrodzony, przyznano mu także "Złotą Kaczkę" magazynu "Film" dla najlepszego aktora 2005 roku.
Sporadycznie zajmował się także dubbingiem oraz napisał scenariusz do "Melancholii" wyreżyserowanej przez Jacka Borcucha.

Opracowała Luiza Jurczyk

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Zdjęcia

Andrzej Chyra oprowadza po wystawie Warszawa w budowie (33)

Andrzej Chyra oprowadza po wystawie Warszawa w budowie  - Zdjęcie nr 1
Andrzej Chyra oprowadza po wystawie Warszawa w budowie  - Zdjęcie nr 2
Andrzej Chyra oprowadza po wystawie Warszawa w budowie  - Zdjęcie nr 3
Andrzej Chyra oprowadza po wystawie Warszawa w budowie  - Zdjęcie nr 4
Andrzej Chyra oprowadza po wystawie Warszawa w budowie  - Zdjęcie nr 5
Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade