Wybierz miasto
Kultura
Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Daniel Olbrychski

Daniel Olbrychski

Daniel Olbrychski
Data urodzenia: 1945-02-27 Miejsce urodzenia: Łowicz, Polska

Ikona polskiej kinematografii, znany zarówno w Polsce jak i za granica, ma na swoim konie 120 rożnych ról u największych reżyserów. Zany ze swoich ekstrawaganckich zachować, pozostaje niekwestionowaną gwiazdą wielkiego formatu.

Urodził się w Łowiczu, dorastała w Drohiczynie, ale szkołę średnią kończył w Warszawie. Od najmłodszych lat marzył o byciu aktorem, po raz pierwszy na scenie teatralnej pojawił się w szkolnym przedstawieniu, którego reżyserką była jego matka. Do szkoły aktorskiej dostał się ponoć z najwyższą liczbą punktów na roku, ale zrezygnował z niej by w pełni poświęcić się karierze aktorskiej.Po raz pierwszy na szklanym ekranie pojawił się za sprawą Janusza Nasfeter, angażując Olbrychskiego do roli młodego kaprala w filmie "Ranny w lesie" na podstawie powieści Witolda Zalewskiego. W tym czasie aktor miała zaledwie 218 lat, dopiero rozpoczynał naukę w szkole aktorskiej i wciąż należał do Teatru Młodzieżowego TVP, którego opiekunem był wówczas Andrzej Konica. rok 1965 rozpoczął wieloletnią współpracę młodego aktora ze znakomitym polskim reżyserem - Andrzejem Wajdą. Sam Olbrychski twierdzi, że to dzięki szansie danej przez Wajdę otworzyły się dla niego drzwi na Zachód. W 1965 reżyser zaproponował mu rolę w "Popiołach". Od tego czasu stał się nową gwiazdą polskiego kina i zaczął regularnie pojawiać się w filmach. W tym samym roku wystąpił w obrazie Morgensterna "Potem nastąpi cisza". Było to dramat o tematyce wojenno - psychologicznej. Jako sportowca mogliśmy zobaczyć go filmie Juliana Dziedziny "Bokser" (tytułową rolę zagrał ówczesny mistrz Polski i Europy w boksie Leszek Drogosz) oraz lekkoatletę w "Jowicie". Razem z nim w filmie zagrali Zbyszek Cybulski, Irena Kwiatkowska oraz Kalina Jędrusik.

Olbrychski pojawił się następnie w takich znakomitych produkcjach jak "Krajobrazie po bitwie" na podstawie opowiadań Tadeusza Borowskiego (zagrał Tadeusza, młodego poetę zmagającego się z rzeczywistością po opuszczeniu obozu koncentracyjnego), "Wesele"(rola Pana Młodego), "Ziemi obiecanej" (wcielił się w postać szlachcica marzącego o przemysłowej karierze) czy "Panny z Wilka" (rola Wktora Rubene, który po latach powraca w rodzinne strony). W pamięci widzów na stałe zapisał się kreacjami w ekranizacjach sienkiewiczowskich powieści. W "Panu Wołodyjowskim" zagrał Azję Tuhajbejowicza, w "Potopie" Kmicica (rola ta wzbudzała spore kontrowersje, wiele uważało to za coś absurdalnego aby Olbrychski zagrał tą postać, jednak po premierze filmu rola ta została okrzyknięta genialną, wprost legendarną), a w "Ogniem i mieczem" z 1999 roku zagrał mniejszą rolę Tuhaj-beja.

Zachodniemu kinu dał się poznać dzięki rolą w takich filmach jak "Blaszany bębenek" Volkera Schlöndorffa, "Jedni i drudzy" Claude Lelouch, "Przekątna gońca" Richarda Dembo czy "Nieznośna lekkości bytu" Philipa Kaufmana.

Poza kinem aktor stale pojawia się w teatrze. Związany był z Teatrem Powszechnym oraz Teatrem Narodowym w Warszawie. Jego debiut teatralny to rol 1969. Od tamtej pory zagrał większość ról, o jakich marzą aktorzy. Mogliśmy go tym sposobem zobaczyć jako Hamleta, Otella, Mackbeta, Beniowskiego czy Cześnika. Występował na deskach zarówno polskich jak i zagranicznych teatrów. Za swoje aktorskie dokonania był wielokrotnie nagrodzony. Aktor jest laureatem m.in Złotej Maski, Złotej Kamery, Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. W 1999 roku otrzymał swoje gwiazdę w Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej w Łodzi.

Prywatnie był trzykrotnie żonaty, jego obecną partnerką jest Krystyna Dębska. Ma czwórkę dzieci: trzy córki i jednego syna Rafała, który także zajmuje się aktorstwem oraz muzyka.

FILMOGRAFIA (wybrane):

Ranny w lesie 1963
Popioły 1965
Bokser 1966
Wszystko na sprzedaż 1968
Sól ziemi czarnej 1969
Życie rodzinne 1970
Krajobraz po bitwie 1970
Brzezina 1970
Potop 1974
Ziemia obiecana 1974
Panny z Wilka 1979
Blaszany bębenek (Die Blechtrommel) 1979
Wizja lokalna 1901 1980
Siekierezada 1985
Nieznośna lekkość bytu (The Unbearable Lightness of Being) 1988
Dekalog III 1988
Lepiej być piękną i bogatą 1993
Pestka 1995
Poznań 56 1996
Ogniem i mieczem 1998
Pan Tadeusz 1999 Wiedźmin 2000
Przedwiośnie
Zemsta 2002
Anthony Zimmer 2005
Idealny facet dla mojej dziewczyny 2009


(opr. Magdalena Tyrka)

 

 

 

 


 

 
BLOK PROMOWANY
ziaja jagody acaiJesteś użytkownikiem urządzeń mobilnych? Przetestuj nowe kosmetyki przeciw efektom tech neck!

Premiery

Lion. Droga do domu

Reżyser: Garth Davis
Gatunek: Dramat
Produkcja: Australia/USA/Wielka Brytania