Osoby filmu i teatru
Vince Vaughn

Vince Vaughn Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Minneapolis, stan Minnesota, USA
  • Data urodzenia: 1970-03-28

Opis

Amerykański aktor, syn przedstawicieli zamożniejszej klasy średniej, ma jeszcze dwójkę rodzeństwa. Aktorstwem zainteresował się na poważnie w roku 1989 po występie w ogólnokrajowej reklamie Chevroleta. Początkowo w szkole średniej nie należał do najpilniejszych uczniów, ale szkolna prezydentura pozwoliła mu ukończyć szkolę. Po szkole średniej wbrew woli rodziców nie poszedł do collegu, ale pojechał szukać szczęścia do Hollywood. Pierwsze cztery lata był to dla aktora czas posuchy, tracił wszystkie role i nie przechodził dalej na castingach. Dopiero z czasem udało mu się dostać angaż na planie takich produkcjach telewizyjnych jak "China Beach" oraz " 21 Jump Street" czy ", ale to mu nie wystarczała. Na szklanym ekranie po raz pierwszy pojawił się w 1993 roku w filmie "Rudy". Film ten jednak nie cieszył się zbytnią popularnością i nie przyniósł aktorowi wymarzonej sławy. Dopiero rola, która sam Vince traktował jako przyjacielską przysługę, w filmie Swingers" (1996) stanowiła przełom. Film nie tylko cieszył się popularnością wśród widzów, ale także zyska przychylne opinie krytyków otwierając jednocześnie aktorowi drzwi do kariery. Dzięki tej roli dostrzegł go sam Steven Spielberg i obsadził w roli reportera w kontynuacji swojego kasowego hitu - "Park Jurajski".

Od tamtej pory aktor na szklanym, ekranie pojawia się regularnie. Zagrał m.in psychopatę w "Psycholu, remaku "Psychozy","Martwych gołębiach", "Terenie prywatnym", Na południe od nieba, na zachód od piekła", „Starsky and Hutch" oraz Mr. & Mrs. Smith".

Ostatnimi czasy zaczął pojawiać się w komediach romantycznych m.in. "Polowanie na druhny" oraz "sztuka zrywania".

Na swoim koncie ma nominację do nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, Złotego Popcornu (zdobył tą statuetkę raz), Jest zdobywcą Nagrody Amerykańskiej Publiczności, którą otrzymał za rolę w "Polowanie na druhny".

Prywatnie jego nazwisko było łączone z wieloma pięknymi kobitami. Spotykał się m.in. z Joey Lauren Adams oraz Jennifer Aniston. Obecnie zaręczony jest z Kylą Weber, kanadyjską kelnerką.

FILMOGRAFIA(wybrane):

 1991:   Dla naszych chłopców
 1993:   Rudy
 1996:   Swingers 
 1998:   Dylemat 
 1998:   Powrót do raju  
 2000:   Cela  
 2001:   Zoolander
 2003:   Czarna kula 
 2004:   Zabawy z piłką   
 2004:   Starsky i Hutch 
 2005:   Be Cool
 2006:   Sztuka zrywania
 2007:   Wszystko za życie 
 2007:   No Place Like Home
 2009:   Couples Retreat


(opr. Magdalena Tyrka)

fot. Gage Skidmore/commons.wikimedia.org

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade