Osoby filmu i teatru
Rachel McAdams

Rachel McAdams Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: St. Thomas, Ontario, Kanada
  • Data urodzenia: 1976-10-07

Opis

Właściwie Rachel Anne McAdams, młoda, znana amerykańska aktorka młodego pokolenia, z roku na rok ciesząca sie coraz większą popularnością. Swoje pierwsze kroki aktorskie stawiała w wieku 13 lat grając w sztukach szekspirowskich. Było to podczas obozu letniego. Jednak prawdziwa chęć zostania aktorką pojawiła się dużo później. Będąc jeszcze w szkole średniej planowała zdawać na kulturoznawstwo, traktując teatr bardziej jak coś, co nadaje się na hobby. Jednak zachęcona przez swoich nauczycieli zdecydowała się na studia w York University w Toronto. Jeszcze będąc studentką grywała w filmach oraz przedstawieniach studenckich.

Na szklanym ekranie debiutowała w 1998 roku w telewizyjnej produkcji "The Famous Jett Jackson". Zagrała wówczas nastolatkę cierpiącą na bulimię. Rola ta przyniosła jej bardzo pozytywne opinie wśród krytyków i uczyniła ją rozpoznawalną. Później mogliśmy ją zobaczyć jeszcze w innych serialach: "Shotgun Love Dolls" oraz "Guilt by Association". Jej debiut pełnometrażowy to  rola Sally Garfild w "My Name is Tanino". Jeszcze w tym samym roku pojawiła się w obrazie "Perfect Pia" na podstawie sztuki Judith Thompson. Rola przyniosła jej nominację do nagrody Genie - kanadyjskiego odpowiednika Oscara.

Lata 2002 - 2004 to czas, kiedy aktorkę kojarzono przede wszystkim z rozkapryszonymi, egoistycznymi nastolatkami, które lubują się w utrudnianiu życia innym. W 2002 roku mogliśmy ją oglądać w filmie "The Hot Chick", 2 lata później we "Wrednych dziewczynach" - adaptacji książki Rosalind Wiseman "Queen Bees and Wannabes". W roku 2004 roku zagrała jedną z głównych w "Pamiętnku", w którym partnerował je Ryan Goslin. Rola ta pozwoliła jej zerwać z dotychczasowym wizerunkiem filmowym. Od tego czasu aktorka w filmach grywa regularnie, a jej role stały się zdecydowanie bardziej zróżnicowane.

Aktorka jest trzykrotną zdobywczynią Złotego Popcornu, poza tym nominowana była do takich nagród jak Saturn (za rolę w Red Eye") oraz Satelity - nagrody Międzynarodowej Akademii Prasowej (za film "Rodzinny dom wariatów).

Prywatnie bardzo długo związana była z aktorem Ryanem Goslingiem, którego poznała na planie zdjęciowym.

FILMOGRAFIA (wybrane):

 2002:    My Name Is Tanino
 2002:    Gorąca laska 
 2002:    Zła znajomość
 2004:    Pamiętnik 
 2004:    Wredne dziewczyny  
 2005:    Rodzinny dom wariatów 
 2005:    Red Eye 
 2005:    Polowanie na druhny 
 2007:    Życie małżeńskie 
 2008:    Szczęśliwy powrót
 2009:    Sherlock Holmes
 2009:    Stan gry
 2009:    Zaklęci w czasie

 

(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade