Osoby filmu i teatru
Michael Fassbender

Michael Fassbender Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Heidelberg, Niemcy
  • Data urodzenia: 1977-04-02

Opis

Jako jeden z tytułowych bohaterów przeboju kinowego Quentina Tarantino Bękarty wojny Fassbender odebrał wraz z resztą znakomitej obsady nagrodę Screen Actors Guild w kategorii Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture (najlepsza obsada aktorska). Wśród jego poprzednich ról należy wymienić poruszający Głód Steve'a McQueena, gdzie wcielił się w postać zmarłego w wyniku strajku głodowego Bobby'ego Sandsa. Ta rola przyniosła mu nagrodę British Independent Film Award (BIFA) oraz Irish Film and Television Award (IFTA) w kategorii Najlepszy Aktor, a także nagrodę London Film Critics Circle Award i wyróżnienia dla Najlepszego Aktora na międzynarodowych festiwalach filmowych w Sztokholmie i Chicago w 2008 roku. Na tym ostatnim rok później zdobył tytuł Najlepszego Aktora Drugoplanowego za rolę w filmie Andrei Arnold Fish Tank, a także nominacje do nagród BIFA i IFTA  oraz drugą nagrodę London Film Critics Circle Award. Był też nominowany do nagrody IFTA za rolę w miniserialu Marka Mundena The Devil’s Whore.

Najnowsze projekt z udziałem Michaela Fassbendera to X-Men: Pierwsza klasa Matthew Vaughna, opowiadający o początkach przygód bohaterów serii, gdzie aktor odgrywa postać Erika Lehnsherra, lepiej znanego jako Magneto; dramat Davida Cronenberga A Dangerous Method, w którym gra Carla Junga, u boku Keiry Knightley i Viggo Mortensena, thriller Haywire Stevena Soderbergha w znakomitej obsadzie, do której należy Ewan McGregor i Antonio Banderas. Niebawem aktor spotka się też ponownie ze Steve'm McQueenem na planie prowokacyjnego filmu, Shame, u boku Carrey Mulligan.

Michael Fassbender urodził się w Niemczech, a dorastał w Irlandii. Ukończył prestiżowe Londyńskie Centrum Dramatu (Drama Centre). Przełomem w jego karierze była rola sierżanta Burtona “Pata” Christensona w nagradzanym, epickim miniserialu Kompania braci. Na wielkim ekranie zadebiutował w przeboju kinowym Zacka Snydera 300, by następnie pojawić się, między innymi w Nienasyconym Joela Schumachera, Eden Lake Jamesa Watkinsa, Jonah Hex Jimmy'ego Haywarda, Angel Françoisa Ozona z Romolą Garai i Centurion Neila Marshalla, u boku Imogen Poots (również w obsadzie Jane Eyre). Obecnie Michael Fassbender pracuje na planie epickiego Prometeusza Ridleya Scotta.

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade