Osoby filmu i teatru

Opis

Mówi o sobie, że teatr to jej praca i hobby, które uprawia z pasją i zamiłowaniem.

Marlena Milwiw – aktorka Wrocławskiego Teatru Współczesnego – 22 września obchodzi urodziny, a pod koniec roku minie 55 lat od pierwszego spektaklu z Jej udziałem we Wrocławiu: na scenie Teatrów Dramatycznych zagrała Dianę Messershmann w „Zaproszeniu do zamku” Jeana Anouilh’a.

Lwowianka z urodzenia, studiowała aktorstwo w Warszawie. Zawodu uczyli ją Jan i Jerzy Kreczmarowie, Jan Świderski, Andrzej Łapicki, Irena Kwiatkowska. Zadebiutowała rolą Ruth w „Niemcach” Kruczkowskiego w Teatrze Nowej Warszawy (1954). Po kilku latach na stałe zamieszkała we Wrocławiu. Pracowała w Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, wykładała na Akademii Muzycznej, do dziś oglądać ją można w spektaklach Wrocławskiego Teatru Współczesnego – w „Balladynie” i „Bat Yam”. Ze sceną przy ul. Rzeźniczej związana jest od 1959 roku.

Zagrała tu około setki ról w sztukach Lorki, Sartre’a, Lope de Vegi, Becketta, Albee’go, Joyce’a, Witkacego, Kajzara, Różewicza. W „Balladynie” w reż. K. Meissner świetnie prowadzi rolę Matki – od komizmu do tragedii. W „Bat Yam” w reż. Y. Ronen stworzyła wstrząsającą postać Heni – kobiety o dramatycznym, powikłanym losie, która dźwiga ciężar swoich życiowych wyborów. Teatromani pamiętają także jej role w spektaklach Kazimierza Brauna: Praczkę-Kreatorkę w „Annie Livii” wg Joyce’a, Starą kobietę-Raniewską-Konduktorkę w „Przyroście naturalnym” Różewicza, Matkę w „Pułapce”, mistrzowsko zagraną  Winnie ze „Szczęśliwych dni” Becketta w reż. A. Bubienia, Nechamę w „Zmierzchu” I. Babla w reż. K. Meissner.

Ścieżka kariery

Aktor (teatr)

Zdjęcia

Marlena Milwiw (5)

Marlena Milwiw  - Zdjęcie nr 1
Marlena Milwiw  - Zdjęcie nr 2
Marlena Milwiw  - Zdjęcie nr 3
Marlena Milwiw  - Zdjęcie nr 4
Marlena Milwiw  - Zdjęcie nr 5
Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi