Osoby filmu i teatru
Mark Ruffalo

Mark Ruffalo Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Kenosha, Wisconsin, Stany Zjednoczone
  • Data urodzenia: 1967-10-22

Opis

Amerykański aktor filmowy i teatralny, producent i scenarzysta, uznawany za jednego z najbardziej wszechstronnych aktorów. Urodził się w rodzinie włoskich emigrantów i zdecydowaną cześć swojego dzieciństwa spędził w Vrginia Beach. Dopiero po dłuższym czasie przeprowadził się do San Diego, a następnie do Los Angeles, gdzie zamieszkał już na stałe. Szlify aktorskie zdobywał na kursach w Stella Adler Conservatory i zaraz po zdobyciu dyplomy dostał angaż w teatrze. Jego teatralny debiut to rok 1990 i rola w sztuce „Avenue A" Davida Steena. Aktor przez pierwsze lata związany był właściwie tylko z teatrem, będąc zarówno aktorem, scenarzystą jak i reżyserem. Niejednokrotnie zdarzało się również, że to jemu powierzana kwestię oświetlenia oraz scenografii. Jego dokonania aktorskie cieszyły się uznaniem krytyków zdobywając regularnie przychylne opinie, jednak nie wystarczało to na zaspokojenie ambicji Ruffalo. Mimo, że w między czasie pojawiał się w mniejszych rola jak np. "A Gift from Heaven" (1994), "Safe Men" (1998) czy "The Last Big Thing", a jeden z filmów, do którego napisał scenariusz - "The Destiny of Marty Fine" został nawet bardzo dobrze przyjęty przez publikę na festiwalu Slamdance, wciąz pozostawał niezauważaną twarzą w kolorowym świecie Hollywood. Nawet systematyczne odwiedzanie wszelkich castingów nie przynosiło pożądanego efektu. Właściwie przełom a karierze aktora nastąpił dzięki znajomości z wszechstronnym Kennethem Lonerganem (dramatopisarz, reżyser teatralny i filmowy oraz scenarzysta), odpowiedzialnym za sukces takich filmów jak "depresja gangstera" oraz "Gangi Nowego Jorku". Obaj panowie po raz pierwszy spotkali się w roku 1993 podczas prac nad spektaklem "Betrayal By Everyone". Ponownie spotkali się w 1996 roku oj również przy pracy nad kontynuacją wcześniejszego spektaklu. Ruffalo pojawił się we wszystkich częściach. Kiedy trzy lata później aktor ponownie zaprezentował swoją rolę w Nowym Jorku zdobywając tym samym kilka nagród teatralnych, nie musiał długo namawiać Lonergana, by powierzył mu rolę w swoim kinowym debiucie „You Can Count on Me" z 2000 roku. Aktor wcielił się wówczas w postać rozchwianego emocjonalnie, nieodpowiedzialnego i nadwrażliwego mężczyznę, który po latach nieobecności wraca do swojego rodzinnego miasteczka. Film zachwycił zarówno krytyków jak i publikę, posypała się seria nagród zarówno dla filmu jak i dla aktorów, zaś Ruffalo zaczęto porównywać z samym Marlonem Brando. "You Can Count on Me" stanowiła jednocześnie kres impasy w zawodowym życiu aktora. Koljne role były jedynie potwierdzeniem tego, jak wszechstronnym jest aktorem. Radził sobie zarówno w tematyce wojennej („Szyfry wojny", "Ostatni bastion"), w thrillerze oraz sensacji ("Zakładnik", "Zodiak"), a także komedii romantycznej "("Dzisiaj 13, jutro 30").

Za swoje dokonania na srebrnym ekranie aktor został wyróżniony nominacją do takich nagród jak Satelita (nagroda Międzynarodowej Akademii Prasowej), Złoty Popcorn, oraz Independent Spirit . Jest laureatem, Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles, którą otrzymał za rolę w "You can count on me".

Prywatnie aktor znany jest ze swojego uporu oraz silnej woli. Najlepszym dowodem była jego walka z guzem mózgu. Mimo długotrwałej rehabilitacji wszystko zakończyło się sukcesem i aktor w pełni sił powrócił do zawodu. Jego wybranką jest Sunrise Coigney, którą poślubił w 200 roku. Mają dwójkę dzieci - syna Kenn'a oraz córeczkę Bellę.

FILMOGRAFIA (wybrane):

1994:     Gift from Heaven
1994:     Taniec kruka  
1997:     Drugi dzień świąt 
1998:     Sejfmeni 
1999:     Przejażdżka z diabłem  
2000:     Możesz na mnie liczyć 
2001:     Ostatni bastion 
2002:     XX/XY 
2004:     Zakochany bez pamięci 
2004:     Dziś 13, jutro 30 
2005:     Z ust do ust 
2007:     Droga do przebaczenia  
2007:     Zodiak 
2008:     Miasto ślepców 
2009:     Margaret
2010:     Wyspa tajemnic  


(opr. Magdalena Tyrka)

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade