Osoby filmu i teatru
Krystyna Janda

Krystyna Janda Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Starachowice
  • Data urodzenia: 1952-12-18

Opis

W 1975 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Rok później zadebiutowała na deskach Teatru Ateneum w inscenizacji "Ślubów panieńskich" Aleksandra Fredry.W filmie wystąpiła po raz pierwszy w słynnym obrazie Andrzeja Wajdy "Człowiek z marmuru". Rolą tą zwróciła na siebie uwagę za równo krytyków jak i publiczności.

Jednym z największych sukcesów aktorskich Krystyny Jandy była rola więzionej i torturowanej piosenkarki Antoniny Dziwisz w "Przesłuchaniu" (1982) Ryszarda Bugajskiego, który określił swój film jako "manifest człowieka, który chce być wolny, bez względu na cenę, jaką musi zapłacić". Aktorce przyznano Nagrodę Fundacji Kultury Polskiej, nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą na festiwalach w Gdyni i Belgradzie, i wreszcie Nagrodę Jury dla najlepszej aktorki na festiwalu w Cannes.

Debiutem reżyserskim Krystyny Jandy był film "Pestka" (1995), adaptacja książki Anki Kowalskiej, w której zagrała też główną rolę.Za debiut świeżo upieczona reżyserka otrzymała nagrodę na festiwalu polskich filmów fabularnych w Gdyni. W 1999 roku aktorka otrzymała Superwiktora za całokształt twórczości.

(oprac. Lucyna Rudek)

fot. krystynajanda.pl


 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Muzyk (teatr)

Reżyser (teatr)

Scenograf (teatr)

Współpracuje
O nich się mówi