Osoby filmu i teatru
Katarzyna Figura

Katarzyna Figura Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Warszawa
  • Data urodzenia: 1962-03-22

Opis

W 1985 roku ukończyła PWST w Warszawie. Na ekranie zadebiutowała jeszcze podczas studiów rolą Laury w filmie "Przeznaczenie" (1983) Jacka Koprowicza. W 1988 r. otrzymała Złotą Kaczkę, nagrodę tygodnika "Film".

Próbowała swoich sił w Hollywood, jednak bez większych sukcesów. W zachodnim kinie możemy ją obejrzeć w filmach amerykańskiego reżysera Roberta Altmana, nagrodzonym na Festiwalu w Wenecji - "Gracz" (1992) i "Pret-a-porter" (1994).

Wystąpiła też w rolach drugoplanowych w produkcjach węgierskich (m.in. u Miklósa Jancsó), czechosłowackich, hiszpańskich, włoskich, a także drugorzędnych francuskich, a nawet w jednym z odcinków erotycznej serii Zalmana Kinga "Wspomnienia czerwonego pantofelka".

W 2004 roku po wieloletniej przerwie powróciła też do teatru. Od 2006 roku jest aktorką Teatru Dramatycznego w Warszawie. Wcześniej - w latach 1985-1988 występowała na deskach Teatru Współczesnego.

Uznawana jest za polską Marylin Monroe. Dla wielu ludzi Katarzyna Figura jest symbolem seksu i zmysłowości. Znany magazyn dla mężczyzn, "Playboy" zaoferował aktorce 34 tysiące dolarów za sesję zdjęciową.

Obsadzana najczęściej w rolach seksbomb, prostytutek, żon bogaczy, ostatnio zmieniła swój filmowy wizerunek na rzecz postaci kobiet dojrzałych.

(oprac. Lucyna Rudek)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade