Osoby filmu i teatru
Julianne Moore

Julianne Moore Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Fayetteville, Karolina Północna, USA
  • Data urodzenia: 1961-12-03

Opis

Właściwie jej pełne imię to Julie Anne Smith, amerykańska aktorka znana z ról w takich filmach jak „Big Lebowski", „Godziny oraz „kroniki portowe. Jej ojciec był wojskowym, w związku z czym, jako dziecko bardzo często zmieniała adres zamieszkania. Zanim trafiła na Uniwersytet Bostoński w School of the Performing Arts, uczyła się w blisko 23 różnych szkołach.  Jeszcze jako studentka bez dyplomu dorabiała jako kelnerka. Po zdobyciu dyplomu, pod koniec lat 80. zaczęła występować w sztukach off-broadwayowskich. Swego czasu związana była również z telewizją. W tamtym okresie zagrała właśnie w telewizyjnej produkcji "The Edge of Night", a później w podwójnej roli w „As the World Turns". Za tą kreację otrzymała swoją pierwsza nagrodę EMMY.  Jednak pierwsza znacząca rola, co prawda jeszcze na małym ekranie to produkcja "I'll Take Manhattan" z 1987 roku. Po tym występie zagrała w kilku pełnometrażowych produkcjach jak "Power", "The Last To Go" czy "Money", ale żadna z tych ról nie przyniosła jej rozgłosu w świecie filmowym. Dopiero 1993 roku, kiedy to pojawiła się u boku Thommy Lee Johnesa oraz Harisona Forda w obrazie „Ścigany" przyniósł jej pierwsze zalążki sławy i konkretne propozycje filmowe. Jako żona Willema Dafoe zagrała w "Body of Evidence", ale film nie został dobrze przyjęty. Natomiast rola w obrazie „Na skróty" Roberta Altana zachwyciła widzów. W tamtym czasie pojawiła się również razem z Alem Pacino w słynnej sztuce Strindberga zatytułowanej "Ojciec". Sporo pozytywnych ocen zebrała również jej kreacja w „Wujaszku Wania" Louisa Malle'a..

Kolejne dwa filmy z jej udziałem - romantyczna komedia „Dziewięć miesięcy" oraz „Zabójcy" - okazały się być totalnymi klapami. W 1996 jako jedna z kochanek Picassa pojawiła się w obrazie "Picasso: twórca i niszczyciel". Jednak mimo przychylnych opinii wśród widzów jak i krytyków, nie zdobyła wymarzonej sławy. Wszystko zmienił rok 1997. Wtedy to Steven Spielberg zaproponował jej rolę w drugiej części hitu „Park Jurajski". Sukces filmy zapewnił Moore status super gwiazdy. Kolejne dwie produkcje z jej udziałem - "Boogie Nights" w reżyserii Paula Thomasa Andersena (za tą rolę otrzymała nominację do Oskara) oraz Big Lebowski" - można zdecydowanie zaliczyć do bardzo udanych występów. Rok 1999 to rola w "Kto zabił ciotkę Cookie?" oraz adaptacja skandalizującej komedii Oscara Wilde'a „Mąż idealny" (partnerował jej Rupert Everest). Generalnie od tamtej pory aktorka pojawia się na ekranie regularnie, zdobywając zazwyczaj bardzo przychylne opinie.

Julianne była trzykrotnie nominowana do Oskara, ponad to do Złotego Globu, nagrody BAFTA, Saturna, nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych oraz Złotego Popcornu. Jest laureatką takich nagród jak nagroda Stowarzyszenia Krytyków filmowych z Los Angeles, Złotego Satelity, nagrody Independent Spirit,  nagrody Bostońskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych oraz Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków filmowcy. Otrzymała również dwie statuetki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, Srebrnego niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie oraz Nagrodę Specjalną Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej.

Prywatnie była dwukrotnie zamężna, jej pierwszym parterem był John Gould Rubin, z którym rozwiodła się w 1995 roku. Po raz drugi wyszła za mąż w 2003 roku za Barta Freundlicha. Ma dwójkę dzieci - syna Chleba oraz córkę Liv Helen.


FILMOGRAFIA (WYBRANE)

1986:     As the World Turns: 30th Anniversary
1990:     Opowieści z ciemnej strony
1991:     Zabójcze zaklęcie 
1993:     Ścigany 
1993:     Szczęście, wiara i ketchup 
1995:     Zabójcy 
1995:     Dziewięć miesięcy 
1996:     Picasso - Twórca i niszczyciel  
1998:     Witamy w Hollywood 
1998:     Big Lebowski 
1999:     Magnolia
1999:     Idealny mąż 
2001:     Kroniki portowe
2001:     Hannibal
2004:     Życie, którego nie było 
2008:     Miasto ślepców
2010:     Shelter
2006:     Ludzkie dzieci  
2007:     I'm Not There. Gdzie indziej jestem  

(opr. Magdalena Tyrka)

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade