Osoby filmu i teatru
Cary Fukunaga

Cary Fukunaga Życiorys, biografia, zdjęcia

Opis

Cary Joji Fukunaga ukończył Uniwersytet Santa Cruz w Kalifornii. Pracując jako scenarzysta, reżyser i operator podróżuje po całym świecie – od koła podbiegunowego do Haiti i Zachodniej Afryki.

Fukunaga wyreżyserował na podstawie własnego scenariusza film krótkometrażowy Victoria para Chino, który zaprezentowano podczas Festiwalu Filmowego w Sundance w roku 2005. Uhonorowano go szeregiem nagród międzynarodowych, w tym Student Academy Award oraz wyróżnieniem kapituły BAFTA w Los Angeles.

Fukunaga zadebiutował jako scenarzysta i reżyser filmem fabularnym Sin Nombre (Ucieczka z piekła), który miał swoją światową premierę w roku 2009 na Festiwalu w Sundance.

Film zdobył na tym festiwalu dwie nagrody w kategorii U.S. Dramatic Competition – za reżyserię oraz zdjęcia (dla Adriano Goldmana). Posypały się kolejne wyrazy uznania z całego świata, w tym nagrody przyznane przez Dallas-Fort Worth Film Critics Association, Washington DC Area Film Critics Association, Houston Film Critics Society, Florida Film Critics Circle, Indiana Film Journalists Association oraz Austin Film Critics Association dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego, nagroda w kategorii Skillset New Directors Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu, nominacja do British Independent Film Award oraz trzy nominacje do nagrody Spirit Award  za Najlepszy Film, Reżyserię i Zdjęcia.

Ścieżka kariery

Reżyser (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade