Osoby filmu i teatru
Daniel Craig

Daniel Craig Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Chester, Anglia, Wielka Brytania
  • Data urodzenia: 1968-03-02

Opis

Obecnie uznawany jest za jednego z najlepszych i najpopularniejszych aktorów brytyjskich. Już od małego wiedział, że zostanie aktorem (do czego zresztą zachęcała go jego matka, nauczycielka plastyki).Rodzice Craiga rozstali sie 1972 i to właśnie wtedy zamieszkał razem ze swoją siostrą i matką u dziadków, którzy prowadzili hotel w okolicach rodzinnej miejscowości aktora. W tym okresie Craig zaczął bywać w Everyman Theatre, w którym występował aktorzy widywani później w telewizji. Ta świadomość mocno wpłynęła na decyzję aktora o jego przyszłej profesji. Jako uczeń był średni, wolał sięgać do literatury pięknej i poezji na własną rękę. Szkołę porzucił w wieku 16 lat i wyprowadził się do Londynu. Chodził tam na zajęcia do National Youth Theatre, w którym występował przez kolejne trzy sezony. Po kolejnej próbie dostał się na studia w Guilhall School of Music and Drama, które ukończył w 1991 roku. Wkrótce po tym pojawił się w "The Power of One" z 1992 roku, zagrał wówczas sierżanta Botha. W tym samym roku pojawił się w produkcji Simona Wincera "Młody Indiana Jones - Bohaterowie pustyni". W 1993 rowku również zagrał w dwóch obrazach: Sharpe's Eagle" (1993), „Genghis Cohn" (1993).

Rokiem przełomowym okazał się 1996. Craig wrócił wtedy ze Stanów do Londynu i zagrał w telewizyjnej produkcji realizowanej przez BBC: "Our Friends in the North", pozwoliło to by krytycy go dostrzegli. Jeszcze w tym samym roku pojawił się w bardzo dobrze przyjętej adaptacji powieści Defoe "Moll Flanders". W roku 1996 wcielił się także w postać przyjaciela Antoine de Saint-Exupery w filmie biograficznym pt.„Saint-Ex". Na rok 1997 przypada współpraca aktora z niemieckim reżyserem Peterem Sehr, na planie filmu "Obsession". Rok później zagrał swoją kolejną znaczącą rolę. Zagrał kochanka malarza Bacona, w biograficznym filmie „Love is the Devil: Szkic do portretu Francisa Bacona" Johna Maybury. Zaś za swoją rolę w „Love & Rage" (1998) otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu.Craig regularnie pojawiał się w rożnych filmach, ukazując się publice jako aktor bardzo wszechstronny. Zagrał m.in. Kochanka Angeliny Jolie w "Tom Raider", "Syliwa" gdzie zagrał w duecie z Gwyneth Paltrow czy w filmie "Obłęd" razem z Adrianem Brody. Jednak prawdziwa sława przyszła wraz z rolą w kolejnych odsłonach kultowego filmu o przygodach agenta 007 "James Bond".Poza ekranem kinowym Craig często występuje na deskach teatru. Ma w swoim dorobku role w takich spektaklach jak: „No Remission" (1992), „Anioły w Ameryce" (1993) czy „A Number" (2002).


Prywatnie jest rozwiedzione, ze swojego małżeństwa ma córeczkę. Jego nazwisko łączone jest z wieloma kobietami show biznesu. Boi się latania. Wielokrotnie umieszczany na liście najprzystojniejszych mężczyzn Hollywood. Co ciekawa studiował z takimi sławami kina jak Ewan McGregor oraz Joseph Fiennes.

Za swoje dokonania aktorskie nominowany był dwukrotnie do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej, raz do nagrody Film Independent, również raz do Saturna oraz do prytyjskiej nagrody przemysłu filmowego BAFTA.


(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Zdjęcia

Daniel Craig - 12 najseksowniejszych zdjęć (12)

Daniel Craig - 12 najseksowniejszych zdjęć  - Zdjęcie nr 1
Daniel Craig - 12 najseksowniejszych zdjęć  - Zdjęcie nr 2
Daniel Craig - 12 najseksowniejszych zdjęć  - Zdjęcie nr 3
Daniel Craig - 12 najseksowniejszych zdjęć  - Zdjęcie nr 4
Daniel Craig - 12 najseksowniejszych zdjęć  - Zdjęcie nr 5

Daniel Craig (2)

Fot. Piotr Zając
Fot. Piotr Zając
Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade