Osoby filmu i teatru
Sarah Michelle Gellar

Sarah Michelle Gellar Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA
  • Data urodzenia: 1977-04-14

Opis

Amerykańska aktorka, jej pełne imię to Sarah Anne Michelle Prinze. Karierę zaczęła przypadkowo, gdy podczas obiady z rodzina wypatrzyła ją agent i zaproponował angaż do filmu. Wkrótce po tym pojawiła się w filmie "An invasion of privacy" mając zaledwie 7 lat. W mniej więcej tym samym czasie jej rodzice się rozwiedli, a Sarah została z matką, nauczycielka. Od tamtej pory nie utrzymywała kontaktów z ojcem, którwy zmarł w 2001 roku najprawdopodobniej z powodu przedawkowania.

Od kiedy pojawiła się na ekranie po raz pierwszy, jeszcze jako mała dziewczynka zagrała w takich serialach jak "Kobieta zwana Jackie" oraz "The Window Claire". Choc w domu si nie przelewało,
 pieniądze zarobione przez aktorkę pozwoliły jej z wyróżnieniem ukończyć szkolę La Guardia High School for the Performing Arts i the Professional Children's School. Przełomowym momentem okazała się jej rola w telewizyjnej produkcji z 1992 roku "Swans Crossing" oraz serila "All My Children", w którym aktorka zagrała w roku następnym (rola ta przyniosła jej nagrodę Emmy). Po wzięciu udziału w 11 castingach otrzymała wywalczoną rolę Buffy w kultowym serialu młodzieżowym "Buffy, postrach wampirów" (1997). W 20o0 roku za swoją kreację w tym serialu nominowana była do nagrody Złotego Globu. Wraz ze wzrostem popularności zaczęły pojawiać się powabniejsze role filmowe. Aktorka zagrała w  "Koszmarze minionego lata" i drugiej części "Krzyku" w 1997 roku, a rok później dubbingowała film "Mali żołnierze". Mogliśmy ja także oglądać m. in. w "Niebezpiecznych związków" oraz komedii romantycznej "Simply Irresistible".

Sarah to także twarz kampanii kosmetyków Maybelline. Prywatnie jest bardzo aktywną fizycznie osoba. Trenowała Tae Kwon Do, kick boxing, boks oraz gimnastykę. Od 2000 roku jej mężem jest Freddie Prinze Jr, którego nazwisko przyjęła oficjalnie w piątą rocznicę ślubu. W tym roku na świat ma przyjść ich pierwsze dziecko.

FILMOGRAFIA (wybrane):

 1984:   Na Brooklińskim Moście
 1989:   Rosyjska ruletka
 1997:   Krzyk 2 
 1997:   Koszmar minionego lata  
 1999:   Cała Ona 
 2002:   Scooby-Doo 
 2004:   The Grudge - Klątwa 
 2004:   Scooby-Doo 2: Potwory na gigancie
 2006:   Powracający koszmar 
 2006:   Koniec świata 
 2009:   Weronika postanawia umrzeć  
 2009:   Possession

 

(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi