Osoby filmu i teatru
Kirsten Dunst

Kirsten Dunst Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Point Pleasant, New Jersey
  • Data urodzenia: 1982-04-30

Opis

Rozpoczęła karierę filmową od kręcenia reklamówek dla telewizji. Miała wtedy 3 lata. Zadebiutowała w serii filmów Woody'ego Allena z 1989 roku "New York Stories". W tym samym roku jej rodzina przeprowadziła się do Los Angeles, gdzie jej kariera filmowa nabrała tempa.

Prawdziwy przełom  nastąpił w 1994 roku. Młodziutka Kirsten brawurowo zagrała w filmie Neila Jordana "Wywiad z Wampirem". Wystepując u boku takich gwiazd jak Tom Cruise i Brad Pitt została zauważona i nominowana do Złotego Globu. W 1995 została uznana przez magazyn "People" za jedną z najpiekniejszych ludzi świata.

Zagrała w wielu znakomitych hitach filmowych, m.in. "Jumanji", "Małe kobietki". Rok 1999 to wspaniała rola w "Przekleństwach niewinności" Sofii Coppoli. Największą sławę przyniosła jej jednak rola Mary Jane w dwóch częściach przygód Spidermana. W 2004 roku można ją było podziwiać na ekranach naszych kin w filmach "Zakochany bez pamięci" i "Wimbledon".

Jest absolwentką Notre Dame High School w Los Angeles. Pracuje również ze swą matką Inez Dunst w swej własnej firmie producenckiej "Wooden Spoon Productions".

(oprac. Lucyna Rudek)


Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade