Osoby filmu i teatru
Katherine Heigl

Katherine Heigl Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Waszyngton, Kolumbii, USA
  • Data urodzenia: 1978-11-24

Opis

Amerykańska aktorka telewizyjna oraz filmowa, a także modelka. Jej pełne imię to Katherine Marie Heigl. Swoje pierwsze kroki przed kamerą stawiała bardzo wcześnie bo już w wieku 9 lat. To właśnie wtedy śliczna blondyneczka za sprawą własnej ciotki trafił jako modelka do jednej z renomowanych agencji. wtedy droga przed kamerę filmową była już presta. Jako dwunastolatka zagrała u boku Juliette Lewis w filmie "Dramat letniej nocy", filmie o trudnym dorastaniu. Wtedy aktorka postanowiła, ze granie w filmach a nie modeling jest tym co chwiałaby robić w życiu. Po raz kolejny prze kamerą pojawiła się już w następnym roku w obyczajowym obrazie Stevena Soderbergha „Król wzgórza". W 1994 zagrała zbuntowaną nastoletnia córkę  Gérard Depardieu  w filmie "Tata i małolata".


Mniej więcej w tym samym czasie Katherina rozpoczęła naukę w New Canaan High School. Pogodzenie edukacji z nieustającym graniem w filmach było dość trudne, mimo to aktorka podołała i zdała szkolę średnia. W między czasie zagrała w takich filmach jak „Liberator 2" ze Stevenem Seagalem, młodzieżowym filmie Disneya "spadająca gwiazda" oraz kostiumowej produkcji „Książę Waleczny" . W tym czasie rodzice aktorki rozwiedli się, a ona razem se swoją matka, i jednoczesnie menadżerką przeniosła się na stałe do Los Angeles, by tam zająć się aktorstwem już w pełni profesjonalnie.

Jeszcze w ty samym roku, poza "Księciem Walecznym" mogliśmy zobaczyć Katherine w obrazie „Stand-ins" (1997) okazującym Hollywood tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Rok później zagrała w telewizyjnej wersji szekspirowskiej "Burzy". Również w 1998 pojawiła się w kontynuacji kultowego horroru - „Narzeczona laleczki Chuchy".

Mimo, że nie planowała grania w produkcjach telewizyjnych, prawdziwą popularność przyniósł jej znany serial młodzieżowy „Roswell: W kręgu tajemnic". Zagrała w nim tajemniczą siostrę Maxa. Aktorka związana była z tą produkcją przez trzy lata. Potem powróciła na plan filmowy i zagrała w romantycznej komedii "100 dziewczyn i ja" z 200 roku, a zaraz potem w krwawym horrorze "Walentynki".

W 2002 roku ponownie trafiła na plan serialu science - fiction „The Twilight Zone". Grała w nim przez dwa lata, a potem dla odmiany pewnie pojawiła się w filmie „Miłość przychodzi powoli", melodramacie którego akcja rozgrywa się na Dzikim Zachodzie. Zagrała wówczas młodą wdowę, która po śmierci męża sama musi sobie radzić z przeciwnościami losu. Ostatnimi czasy znana jest przede wszystkim ze swojej ostatniej serialowej roli, doktor Izzy Steavens w kultowym serialu "Chirurdzy", w którym gra od 2005 roku.

Od tamtej pory w kinie widzieliśmy ją przede wszystkim w komediach albo w komediach romantycznych. Zagrała m.in. w  „Side Effects", „Olimpiadzie", „Wpadce", Coffeine", "27 sukienek". Ostatni na ekrany kin wszedł kolejny film z jej udziałem - "Brzydka prawda".

Prywatnie aktorka związana jest z muzykiem Joshem Kelley, którego poznała na planie teledysku "Only you".

FILMOGRAFIA (wybrane):

 1992:   Dramat letniej nocy
 1994:   Tata i małolata
 1996:   Spadająca gwiazda
 1998:   Bug Buster
 1998:   Narzeczona laleczki Chucky 
 2003:   Masa krytyczna
 2003:   MTV: Wichrowe wzgórza
 2003:   Descendant 
 2003:   Vegas Dick
 2005:   Side Effects
 2005:   Romy and Michele: In the Beginning
 2006:   Zyzzyx Rd
 2008:   27 Sukienek 
 2009:   Brzydka prawda 
 2010:   Killers


(opr. Magdalena Tyrka)

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade