Osoby filmu i teatru
Kate Beckinsale

Kate Beckinsale Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania
  • Data urodzenia: 1973-07-26

Opis

Jej pełne imię to Kathryn Romany Bailey Beckinsale - Loe, brytyjska aktorka pochodzi z rodziny  artystycznych tradycjach. Jej matka to prezenterka BBC oraz aktorka telewizyjna, zaś ojciec był znanym komikiem. Uczęszczała do szkoły średniej Godolphin and Latymer School, zaś studiowała na Oxfordzie na wydziale literatury francuskiej oraz rosyjskiej. W między czasie zaczynała stawiać swoje pierwsze kroki przed kamera.Na szklanym ekranie debiutowała na początku lat 90. rola w filmie "Pod wiatr" - telewizyjnej produkcji o drugiej wojnie światowej. Już rok później zagrała w kolejnym mniejszym filmie "Rachel's Dream". Pierwsze cieplejsze opinie na temat gry aktorki pojawiły się po jej występie w dobrze przyjętej ekranizacji komedii Szekspira "Wiele hałasu o nic" z 1993 roku. Reżyserem został Kennetha Branagha, zaś Kate zagrała wówczas u boku takich gwiazd jak Emma Thompson, Michael Keaton oraz Keanu Reeves. Jeszcze w tym samym roku mogliśmy ją zobaczyć w obrazie "Książę Jutlandii", a w 1994 w "Undercover" Jima McBride'a. Na trzecim roku wyjechała do Paryża, gdzie podszkoliła język. Wtedy też postanowiła poświęcić się aktorstwu i po powrocie do Londynu wstąpiła do grupy teatralnej Thelma Holts Theatre Company. Razem z nią zjechała cała Anglię.

Kolejnym krokiem naprzód okazała się rola w filmie na podstawie książki Stelli Gibbson "Farma na odludziu" z 1995 roku. Gra aktorki zebrała pochlebne opinie i kolejne propozycje ról. Wystąpiła w horrorze "Nawiedzony" Lewisa Gilberta, "Polowaniu na grube ryby" Stefaba Schwartza oraz "Emma" na podstawie powieści Jane Austin. Rola w tym filmie była jednocześnie jej debiutem w amerykańskim kinie. Aktorka zagrała jeszcze w kilku filmach, ale prawdziwym przełomem okazał się dla niej rok 2001 kiedy to wystąpiła w roli uwikłanej w trójką pielęgniarki w monumentalnej produkcji "Pear Harbor". Partnerowała w nim Benowi Affleckowi oraz Joshowi Hartnettowi. Od tamtej pory z wielkim powodzeniem gra po obu stronach oceanu. Zagrała m.in w takich filmach jak "Van Helsing", "Underworld" czy "Aviator" (wcieliła się wówczas w postać Avy Gardner, do tej roli musiała przytyć 11 kilogramów).

Za swoje dokonania aktorskie nominowana była dwukrotnie do nagrody Saturn oraz Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, a także nagrody MTV.

Prywatnie była dwukrotnie mężatka. Jej pierwszym partnerem był aktor Michael Sheen (mają córeczkę Lilly), którego zostawiła dla reżysera Lena Wisemana. Po śmiertek ojca w 1979 na zawał serca, aktorka nie mogła pogodzić się z nowym związkiem matki, straciła pewność siebie co zaowocowało zachorowaniem na anoreksję.

FILMOGRAFIA (wybrane):

 1991:   Pod wiatr
 1993:   Wiele hałasu o nic 
 1996:   Emma
 1998:   Po drugiej stronie lustra
 2000:   Złota
 2001:   Pearl Harbor
 2001:   Igraszki losu 
 2003:   Underworld
 2006:   Klik: i robisz, co chcesz  
 2007:   Motel 
 2009:   Underworld: Bunt Lykanów
 2009:   Zamieć


(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Zdjęcia

Kate Beckinsale (15)

Kate Beckinsale  - Zdjęcie nr 1
Kate Beckinsale  - Zdjęcie nr 2
Kate Beckinsale  - Zdjęcie nr 3
Kate Beckinsale  - Zdjęcie nr 4
Kate Beckinsale  - Zdjęcie nr 5
Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade