Osoby filmu i teatru
Ewa Wycichowska

Ewa Wycichowska Życiorys, biografia, zdjęcia

Opis

Tancerka, choreograf, pedagog. Ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Poznaniu i Akademię Muzyczną w Warszawie. Studiowała taniec modern w L' Academie de la Danse w Paryżu u Yuriko i Petera Goosa. Była primabaleriną Teatru Wielkiego w Łodzi. Jest członkiem Międzynarodowej Rady Tańca, działającej pod patronatem UNESCO.

Od 1988 roku - dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego. Profesor sztuk muzycznych, kierownik Zakładu Sztuki Tańca Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina. Jest jedną z nielicznych polskich tancerek odnoszących sukcesy na światowych scenach baletowych, zarówno w repertu-arze klasycznym, jak i współczesnym. Tańczyła Julię w „Romeo i Julii", Giselle, Coppelię, „Córkę źle strzeżoną", a także w „Zielonym stole" (chor. Joos), „Gajane" (chor. Ejfman), „Medei" (chor. Kujawa), „Ognistym ptaku" (chor. Drzewiecki), „Królewnie Śnieżce" (chor. Borkowski), „Śnie nocy letniej", w „Wolfgangu Amadeuszu" (chor. Gray Veredon), „Carmen" (chor. Makarowski), „Faust goes rock" i w „Skrzypku opętanym" we własnej choreografii. Zna ją publiczność niemal wszystkich kontynentów. Reprezentowała polski balet na festiwalach w USA, Kanadzie, Peru, Mongolii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Turcji, Włoszech, Finlandii, Gruzji, Rosji i Japonii.

W 1980 roku debiutowała jako choreograf utworem „Głos kobiecy (z nieznanej poetki)" do muzyki Krzysztofa Knittla. Obecnie jest autorką ponad 60 prac choreograficznych, zrealizowanych w Polsce, Włoszech, USA i Niemczech.

Wielokrotnie zasiadała w jury krajowych i międzynarodowych konkursów baletowych. Jest laureatką Nagrody Młodych im. Wyspiańskiego I stopnia, Medalu 200-lecia Baletu Polskiego, Medalu Wacława Niżyńskiego, Fringe First Special Award w Edynburgu, Nagrody ZAiKS za wybitną twórczość choreograficzną i Srebrnego Medalu Gloria Artis. W polskim środowisku artystycznym postać Ewy Wycichowskiej jest synonimem pasji zawodowej, nieustającej drogi poszukiwań i odwagi twórczej.

Kierując od 1988 r. Polskim Teatrem Tańca - Baletem Poznańskim, zademon-strowała rzadką umiejętność łączenia talentu artystycznego z predyspozycjami menadżerskimi. Zaproszenie do współpracy z jej zespołem przyjęli między innymi: Birgit Cullberg, Mats Ek, Örjan Andersson, Jens Östberg, Gray Veredon, Toru Shimazaki, Les Carnets Bogouet, Marie Brolin-Tani, Virpi Pahkinen, Yossi Berg i Jacek Przybyłowicz.

Opis: Teatr Wielki Łodź
 

Ścieżka kariery

Aktor (teatr)

Reżyser (teatr)

Współpracuje
O nich się mówi
Konkurs Ziaja