Osoby filmu i teatru
Danny Glover

Danny Glover Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: San Francisco, Kalifornia, USA
  • Data urodzenia: 1946-07-22

Opis

Właściwie to  Danny Lebern Glover, amerykański aktor filmowy. Pochodzi z typowej amerykańskiej rodziny, jego rodzice zatrudnieni byli w miejscowym urzędzie pocztowym. Mimo obecnego zawodu, jako dziecko był bardzo nieśmiały narażając się w ten sposób na kpiny rówieśników. Początkowo aktorstwem się nie interesował, podobnie jak większość chłopców marzył w karierze footbolisty. Jednak stan zdrowia pokrzyżował mu jego plany na przyszłość. Po ukończeniu szkoły średniej podjął studia na Uniwersytecie San Franciso na wydziale matematyki i ekonomii. Czas bycia studentem to jednocześnie okres silnych zmian społecznych, w których aktor brał przez pewien czas silny udział. Należał do Czarnych Panter i przez kilka miesięcy mieszkał w komunie. Po zakończeniu studiów przez kilka lat podobnie jak rodzice pracował u urzędzie miejskim. Wszystko zaczęło się po przeprowadzce do Los Angeles, kiedy to Grover na poważnie zaczął interesować się aktorstwem. W weku 28 lat rozpoczął naukę aktorstwa na Black Actors Workshop w American Conservatory, w międzyczasie występując na scenie/ Pierwszy poważny sukces teatralny to rok 12980 i off-broadwayowska sztuka „Master Harold and the Boys". Na ekranie kinowym debiutował rok wcześniej, niewielką rolą w "Ucieczce z Alcatraz".

Swoją przygodę z kamera zaczynał przede wszystkim od występów w produkcjach telewizyjnych jak np. Miejsca w sercu" (zagrał wówczas u boku samego Johna Malovicha). Jednak prawdziwe uznanie przyszło w raz w rolą w filmie Steven Spielberga - "Kolor purpury" z 1985 roku, w którym zagrał razem z whoopie Goldberg.
 "Kolor purpury" był popisem aktorskim ,ael popularności przyniosła zabawna seria "Zabójcza broń", w której zagrał razem z Mel'em Gibsonem.  Inne znane obrazy w jakiś mogliśmy zobaczyć aktora to m.in „Spać ze złem", „Piła" oraz „Dreamgirls".

Glover bł czterokrotnie nominowany do nagrody Emmy, dwukrotnie do nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych. Jest laureatem Złotego Popcornu oraz nagrody Independent Spirit.

Poza aktorstwem Glover zajmuje się również produkcją oraz reżyserii. Swoich sił jako reżyser próbował podczas prac nad takimi filmami jak "Override" (1994) oraz „Just A Dream" (2002).

Poza scena artystyczną aktor równie silnie udziela się walcząc o prawa mniejszości. Wspiera forum TRANSAFRICA, publicznie popiera organizacje afrykańsko - amerykańskie. OD roku 1998 jest ambasadorem dobrej woli z ramienia ONZ. Działa w ramach projektów zajmujących się walką z AIDS na terenie Afryki oraz tych, które mają pomóc w podniesienie poziomu edukacji w afrykańskich szkołach.


FILMOGRAFIA (wybrane):

1979:     Ucieczka z Alcatraz
1983:     Memorial Day
1984:     Człowiek z lodowca  
1985:     Kolor purpury 
1987:     Zabójcza broń 
1990:     Predator 2
1993:     Święty z fortu Waszyngtona  
1997:     Zaklinacz deszczu 
1998:     Pokochać
2000:     Pieśń wolności 
2004:     Piła
2005:     Zagubiony w Ameryce  
2006:     Dreamgirls
2007:     Męska gra 
2008:     Miasto ślepców 
2009:     2012
2009:     Wspólnicy z przypadku 


(opr. Magdalena Tyrka)

 

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade