Osoby filmu i teatru
Wojciech Kościelniak

Wojciech Kościelniak Życiorys, biografia, zdjęcia

Opis

Wojciech Kościelniak to reżyser spektakli muzycznych , aktor, wykładowca wrocławskiej PWST. Krytycy podkreślają, że stworzył własny styl teatru muzycznego i przywrócił mu wysoką rangę artystyczną.

 Kościelniak w zasadzie jednoosobowo próbuje tworzyć w Polsce przedstawienia interdyscyplinarne - na własny użytek nazwałbym je "music-dramami". Chodzi o połączenie musicalu z teatrem dramatycznym, niekiedy także z operetką czy literackim kabaretem. Kościelniak ma brawurę, poczucie humoru i intelektualną fantazję, która nie ogranicza go literacko i estetycznie. Być może bezwiednie sprzeniewierza się staroświeckiemu inteligenckiemu dogmatowi, wedle którego pozycje z kanonu powinno się wystawiać na odpowiednim koturnie. Spektakl muzyczny, często definiowany jako drugorzędny wobec klasycznego dramatu, do tego koturnu niemal z zasady nie należy. Tymczasem Kościelniak nie słucha żadnych czcigodnych doradców – pisał o reżyserze Łukasz Maciejewski.

Wojciech Kościelniak reżyserował m.in.: spektakle muzyczne na podstawie twórczości Bolesława Prusa („Lalka” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy), Władysława Reymonta („Ziemia obiecana” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie), Fiodora Dostojewskiego („Idiota” w Teatrze Muzycznym ”Capitol” we Wrocławiu), Franza Kafki („Proces” w PWST w Krakowie) widowiska muzyczne (m.in. spektakle z piosenkami Juliana Tuwima i Jacka Kaczmarskiego) oraz klasykę musicalu („West Side Story” Leonarda Bernsteina).  Wyreżyserował również „Hair” Galta MacDermota (Teatr Muzyczny w Gdyni) i transopera „Sen nocy letniej” Szekspira z muzyką Leszka Możdżera.

Ścieżka kariery

Reżyser (teatr)

Scenarzysta (teatr)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi