Osoby filmu i teatru
Władysław Pasikowski

Władysław Pasikowski Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Data urodzenia: 1959-06-14

Opis

Reżyser i scenarzysta, twórca filmów, m.in „Kroll”, „Psy”, „Demony wojny wg Goi” i serialu „Glina”. Współtwórca m.in. scenariusza filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy. Zadebiutował w 1991 roku filmem „Kroll”, sensacyjną historią dezercji Marcina Krolla (Olaf Lubaszenko) z jednostki wojskowej na kilka dni przed pokazowymi manewrami. Krytycy docenili amerykański styl filmu, dobre aktorstwo i dynamiczną akcję. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych film został uhonorowany nagrodą za debiut i Nagrodą Specjalną Jury. Rok po „Krollu” powstały „Psy”, a w 1994 roku druga część filmu (podtytuł „Ostatnia krew”). Sensacyjno - kryminalny film, dziejący się w polskich realiach przełomu 1989 – 1990, stał się przebojem kinowym początku lat 90. Pierwsza część przyniosła Pasikowskiemu nagrodę za reżyserię na FPFF w Gdańsku, a czytelnicy „Filmu” przyznali „Psom” Złotą Kaczkę dla najlepszego filmu 1992 roku.

Kolejnym filmem był „Słodko-gorzki”, nakręcony w 1996 roku. Akcja filmu rozgrywa się wśród młodych ludzi - uczniów jednego z liceów. Główny bohater - Mat (Rafał Mohr) po powrocie do kraju dowiaduje się, że jeden z kolegów powiesił się. Po „Słodko-gorzkim” reżyser nakręcił dwa filmy o tematyce wojennej: "Demony wojny wg Goi" i "Operację Samum". W 2001 roku na ekrany kin wszedł „Reich”. W ostatnich latach współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą przy scenariuszu najgłośniejszego polskiego filmu ostatnich lat: „Katynia” w reżyserii Andrzeja Wajdy. W latach 2004-2008 zrealizował z Apple Film Production dwa sezony serialu kryminalnego „Glina”, z Jerzym Radziwiłowiczem i Maciejem Stuhrem w rolach głównych. Obie serie serialu zostały nazwane przez krytyków „najlepszym serialem kryminalnych wszechczasów”, a Jerzy Radziwiłowicz otrzymał Wiktora za najlepszą rolę męską.

9 listopada 2012 roku na ekrany kin wejdzie „Pokłosie” z Maciejem Stuhrem i Ireneuszem Czopem – Pasikowski napisał także scenariusz filmu.

Ścieżka kariery

Reżyser (kino)

Scenarzysta (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade