Osoby filmu i teatru
Will Smith

Will Smith Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Filadelfia, Pensylwania, USA
  • Data urodzenia: 1968-09-25

Opis

Amerykański aktor komediowy, telewizyjny, firmowy, muzyk i producent. Jego pełne imię to naprawdę Willard Christopher Smith Jr,  urodzony w dość bogatej rodzinie wychowywał się w Filadelfii. Był zdolny i pilnym uczniem, co zaowocowało stypendium w collage. Ale Smith od najmłodszych lat zaintrygowany był karierą w show biznesie. Od kiedy miał 12 lat rapował, a ostatecznie założył zespól, który odniósł spora popularność i nominowany był nawet do prestiżowej nagrody Grammy.

Znany już jak raper, w roli aktora zadebiutował na szklanym ekranie w roli biednego dzieciaka mieszkającego razem z bogatą rodziną, w telewizyjnej komedii "Bajer z Bel-Air" (1990). Za swoją rolę nominowany był dwukrotnie do agrody Złotego Globu. Serial jednak przede wszystkim sprawił, że aktor został rozponawalny w światku filmowym i zaczął otrzymywać liczne propozycje.

Początkowo mogliśmy go zobaczyć w filmach, które nie odniosły spektakularnego sukcesu: "Where The Day Takes You" (1992), "Made in America". Bardzo dobre opinie zebrała kreacja Smitha w filmie Johna Guare "Six Degrees of Separation" z 1993 roku. Aktor zagrał w nim młodego homoseksualistę i jednocześnie więźnia, wkupującego się w łaski zamożnej rodziny. Zwrot w karierze Willa nastąpił wraz z rolą w "Facetach w czerni". Jego kolejny występ tym razem w
"Dniu niepodległości". Ta kasowa produkcja miała swoją premierę w 1996 roku, a obraz ten zapewniła mu rozgłos, propozycje oraz wyższe gaże. Smith zagrał wówczas oficera ratującego Ziemię przez najazdem obcych. Spektakularny sukces odniosła kolejna produkcja z jego udziałem, zabawna i inteligentna komedia "Faceci w czerni" czy historia dwóch agentów służb specjalnych, kontrolujących przebywających na Ziemie obcych.


Aktor bardzo długo pojawiał się  głownie w rolach komediowych, ale z upływem czasu zaczął również grywać w rolach trudnych i ambitnych. Genialną kreację stworzył a biograficznym filmie legendarnego boksera "Ali". Równie dobrze sprawdził się w dramacie "W pogoni za szczęściem" czy "Siedem dusz", w którym wcielił się w postać mężczyzny, który jako zadośćuczynienie popełnia samobójstwo by swoimi organami uratować siedmioro innych osób.Co zaś tyczy się ról w filmach łatwiejszych, zagrał m.in. w  Faceci w czerni 2, Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta czy Bardzo dziki Zachód.

Wielokrotnie jego role wyróżniane były nominacjami i nagrodami.  Był dwukrotnie nominowany do Oscara ("Ali" oraz "W pogoni za szczęściem"),  czterokrotnie nominowany do Złotego Globu, czterokrotnie nominowany do nagrody Saturn, zdobył ja raz za swoją kreację, nominowany także do nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, siedem razy był nominowany do nagrody MTV, a zdobył ją trzy razy (pierwszy raz w 1996 roku za rolę w "Dniu niepodległości". Był również nominowany w 2008 roku do Nagrody Amerykańskiej Publiczności.

Prywatnie był dwukrotnie żonaty, od 1997 jego żoną jest Jada Pinkett Smith, ma trójkę dzieci, dwóch synów i  córkę.

FILMOGRAFIA (wybrane):

1990:   The Perfect Date
1993:   Szósty Stopień Oddalenia  
1993:   Made in America
1995:   Bad Boys
1996:   Dzień Niepodległości
1998:   Wróg publiczny
1999:   Torrance Rises
1999:   Bardzo dziki Zachód 
2000:   Nazywał się Bagger Vance  
2004:   Ja, robot  
2005:   Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta 
2006:   W pogoni za szczęściem
2007:   Jestem legendą 
2008:   Siedem dusz
2008:   Hancock


(opr. Magdalena Tyrka)

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade