Osoby filmu i teatru
Uma Thurman

Uma Thurman Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Boston, Massachusetts, USA
  • Data urodzenia: 1970-04-29

Opis

Amerykańska serialowa, która jako jedna z nielicznych twarzy Hollywood ma na swoim koncie jedynie jedną produkcję telewizyjną. Swoje oryginalne imię -  Uma Karuna Thurman - zawdzięcza silnemu przywiązaniu jej rodziny do buddyzmu. Rodzinny dom był centrum filozoficznych dysput, w których udział brały również dzieci. Sama aktorka Indie odwiedziła dwukrotnie.

Karierę zaczynała w wieku 26 lat jako modelka, jej twarz gościła na okładkach całkiem popularnych magazynów. Na szklanym ekranie debiutowała w roku 1987 rolą w filmie "Kiss Daddy Good Night". W roku następnym mogliśmy ją oglądać w obrazie "Johnny Be Good", ale w świecie aktorskim rozpoznawalna stała się dzięki występowi w kostiumowym filmie "Niebezpieczne związki" Stephena Frearsa. W filmie tym opartym na powieści Choderlosa de Laclos, zagrała niewinna kobietkę, ofiarę zawodowego uwodziciela granego przez Johna Malovicha. Totalna klapą okazały się dwa kolejne filmy z jej udziałem: "I kowbojki mogą marzyć" oraz  "Henry i June" i mało brakowałoby, a aktorka zostałaby zaszufladkowana jako kolejna aktoreczka z ładną buźką. Sytuację uratowała rola w kultowym filmie "Pulp Fiction" Quentina Tarantino, w którym wcieliła się z żonę gangstera. Rola ta przyniosła jej nominację do Oscara. Od tamtej pory Quentino określa Thurman jako swoją muzę, zaś aktorka stała się jedna z czołowych aktorek.

Lata 90. to czas, w którym aktorka udowodniła jak szeroki wachlarz umiejętności posiada, eksperymentowała z gatunkami. Zagrała m.in. w filmie "Miesiąc nad jeziorem", "Jak pies z kotem", "Batman i Robin","Gattaca" oraz  "Rewolwer i melonik". Z bardziej znanych rol ma na swoim koncie występ w obu częściach "Kill Bill'a" Quentina Tarantino, który z kręceniem zdjęć czekał specjalnie na aktorkę, będącą wówczas w drugiej ciąży.

Za swoje aktorskie dokonania aktorka była wielokrotnie wyróżniany. Nominowano ją do Oscara w 1995 roku, trzykrotnie do Złotego Globy (poza tym statuetkę te zdobyła w 2003 roku za rolę w "Histerycznej ślepocie"), dwukrotnie nominowana do nagrody brytyjskiego przemysłu filmowego BAFTA, jest również zdobywczynią takich nagród jak Złoty Popcorn oraz Saturn do których była również kilkakrotnie nominowana. Aktorka ma na swoim koncie również trzy nominację do anty nagrody - Złotej Maliny, za role w "I kowbojki mogą marzyć", "Batman i Robin" a także "Rewolwer i melonik".

Prywatnie aktorka była dwukrotnie mężatką. Obu swoich partnerów poznała na planie filmowym. Pierwszy związek z Garym Oldmanem przetrwał dwa lata i zakończył się rozwodem w 1992 roku, zaś z drugim mężem Ethanem Hawke'iem rozstała się z powodu jego zdrady po blisko sześciu latach małżeństwa. Hawke jest ojcem dwójki dzieci aktorki.


FILMOGRAFIA (WYBRNE):

 1988:   Niebezpieczne związki 
 1990:   Gdzie serce twoje 
 1992:   Jennifer 8
 1994:   Pulp Fiction 
 1996:   Jak pies z kotem 
 1997:   Gattaca - Szok przyszłości 
 1998:   Rewolwer i melonik
 1999:   Słodki drań 
 2002:   Histeryczna ślepota
 2003:   Kill Bill 
 2005:   Serce nie sługa 
 2006:   Moja super eksdziewczyna 
 2008:   My Zinc Bed
 2008:   Przypadkowy mąż  
 2009:   Motherhood


(opr. Magdalena Tyrka)

 

 


 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade