Osoby filmu i teatru
Tom Hanks

Tom Hanks Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Concord, Kalifornia, USA
  • Data urodzenia: 1956-07-09

Opis

Amerykański aktor, scenarzysta i producent. Właściwie jego pełne imię to Thomas Jeffrey Hanks. Sam mówi, że nie miał zbyt szczęśliwego dzieciństwa. Rodzice aktora skupiali się przede wszystkim na robieniu karier, tym samym w efekcie Hanks zazwyczaj przebywał w rodzinach zastępczych.

Zanim został aktorem imał się rożnych zajęć. Był cieślą teatralnym, dekoratorem oraz inspicjentem. Pasja do grania pojawiła się u niego jednak już w szkole średniej. Aktorstwa uczył się w California State University w Sacramento. Jedną z pierwszych ról, która pozwoliła mu zaprezentować soje talenty to kreacja w dramacie Czevchowa "Wiśniowy sad". Dzięki niej został zaangażowany do roli w "Poskromieniu złośnicy" (1977).

Pod koniec lat 70. przeprowadził się do Nowego Jorku. Wtedy właśnie zaczęła występować w telewizji. Pierwsza popularność spadła na niego po roli w serialu "Bosom Buddies". Na szklanym ekranie zaczynał przede wszystkim od ról komediowych. Zaowocowało to zaszufladkowaniem. Hanks zagrała w takich filmach jak "Mężczyzna w czerwonym bucie" (1985) czy "Duży". Kojarzony był także dość często z komediami romantycznymi, w których dość często grał w duecie z Meg Ryan ("Masz wiadomość" czy "Bezsenność w Seattle"). Przełomem w jego wizerunku okazała się rola w dramacie "Filadelfia". Zagrał wówczas chorego na AIDS prawnika. Za swoją rolę otrzymał wiele nagród m. in. Złoty Glob, Oscara i Srebrnego Niedźwiedzia. Już w następnym roku po raz kolejny udowodnił, że jest świetnym aktorem dramatycznym w filmie Roberta Zemeckisa "Forrest Gump". Zagrał w nim prostaczka, któremu mimo wielu trudności udaje się zrobić prawdziwa karierę. Za tą kreacje również otrzymał Oscara, stając się tym samym drugim w historii aktorem, który zdobył tą prestiżową  statuetkę dwa razy pod rząd. Od tego czasu aktor zaczął grywać z zdecydowanie bardziej różnorodnych filmach. Niedługo po tych dwóch filmach Hanks wcielił się w rolę astronauty Jima Lovella w filmie "Apollo 13".

Co ciekawe Hanks jest także gospodarzem oraz producentem serialu opowiadającym właśnie o misji Apollo - "From the Earth to the Moon". Jednak jego debiut reżyserski to rok 1993 kiedy to nakręcił parę odcinków miniserialu "Upadłe anioły". Co zaś sie tyczy filmów,w 1996 wyreżyserował "Szaleństwo młodości". Aktor zagrał w nim także jedną z ról.

Kolejnym filmem z jego udziałem, który nie dość że cieszył się popularnością widzów to jeszcze zebrał bardzo dobre opinie wśród krytyków była produkcji Stevena Spielberga "Szeregowiec Ryan" z 1998 roku. Podobna sytuacja miała miejsce po premierze ekranizacji "Zielonej mili".  W tym filmie aktor wcielił się w Paula Edgekomba, strażnika na oddziale dla skazanych na karę śmierci.

Ostatnio mogliśmy go zobaczyć w kinach w filmie "Anioły i demony".

Za swoje role aktor otrzymał wiele nagród. Jest dwukrotnym zdobywcą Oscara, czterokrotnym Złotego Globu, Srebrnego Niedźwiedzia, Saturna, Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, Amerykańskiego Instytutu Filmowego, nagrody MTV oraz Stowarzyszenia Amerykańskich Krytyków Filmowych z Los Angeles.

Prywatnie był dwukrotnie żonaty. Z pierwszego małżeństwa ma syna oraz córkę. Obecnie jego małżonką jest Rita Wilson, z która ma dwóch synów.

FILMOGRAFIA (wybrane):

1984:   Wieczór kawalerski 
1985:    Ochotnicy  
1985:    Człowiek w czerwonym bucie
1987:    Dziennik sierżanta Fridaya 
1988:    Duży 
1990:    Joe kontra wulkan
1992:    Marzyciele, czyli potęga wyobraźni
1993:    Filadelfia  
1996:    Szaleństwa młodości
2000:    Cast Away - Poza światem 
2002:    Złap mnie, jeśli potrafisz
2006:    Kod da Vinci
2007:    Wojna Charliego Wilsona 
2009:    Anioły i Demony  

 

(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Reżyser (kino)

Scenarzysta (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade