Osoby filmu i teatru
Steven Seagal

Steven Seagal Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Lensing, USA
  • Data urodzenia: 1952-04-10

Opis

Steven Seagal to aktor przewidywalny aż do bólu. Zawsze grywa tych samych bohaterów, zawsze z tą samą groźną miną (niektórzy zaczęli go nawet podejrzewać o zupełny zanik mięsni twarzy), a bandziorów powala zawsze tym samym śmiercionośnym ciosem. Nawet broni w swoich produkcjach zawsze używa tej samej - Colta M1911.

Seagal nie grywa superbohaterów, w stylu Supermana czy Batmana. Filmowi i komiksowi herosi w którymś momencie zawsze wydają się przegrywać ze złem, by później „nadludzkim wysiłkiem woli" przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Steven od początku do końca idzie przez film, okładając po mordzie każdego, kto stanie na jego drodze. Niczego się boi, a jego filmowi muszą być od niego słabsi. W końcu w większości produkcji to on sam ich niegdyś trenował...

Pół-Żyd, pół-Irlandczyk

Stevie przyszedł na świat 10 kwietnia 1952 roku w rodzinie nauczyciela matematyki (Żyda) i techniczki Patricii (Irlandki). Jak przystało na przyszłego mistrza, już w wieku 7 lat zaczął ćwiczyć aikido. Dziesięć lat później, po ukończeniu college'u, wyjechał do Japonii, gdzie uczył języka angielskiego, studiował Zen i doskonalił swe umiejętności.

Czas spędzony w Kraju Kwitnącej Wiśni sprawił, że Seagal nie tylko zaczął płynnie mówić po japońsku, ale również zdobył siedem dana w aikido (pięć zdobył treningiem, pozostałe dwa przyznano mu za zasługi w propagowaniu tego sportu).

W Japonii spędził 15 lat, podczas których zdążył nie tylko ożenić się i rozwieść (z Miyako Fujitani, córkę swego nauczyciela aikido), ale także założyć w tym kraju - jako pierwszy biały - szkołę walki.

Kolejne lata pozostają tajemnicą w jego życiu. Jak sam wspomina, szwędał się wtedy po świecie, ale na pytanie, co wtedy robił, konsekwentnie odmawia komentarza. Jego legendę wzmacniają dziennikarze, którzy spekulują, że w tym okresie albo był ochroniarzem bliskowschodnich VIPów albo jako agent CIA działał w którymś z krajów Ameryki Południowej.

Kurt Russell nie dałby rady!

W 1982 roku wrócił do USA, założył własną szkołę walki, a także pomagał przy choreografii scen akcji w "Nigdy nie mów nigdy". Prawdziwy sukces miał jednak dopiero nadejść. I to mimo tego, że podczas kręcenia powyższego filmu przypadkiem złamał rękę samemu sir Seanowi Connery.

W 1987 roku na zaaranżowanym przez jego przyjaciela, agenta filmowego, spotkaniu potrzebował zaledwie piętnastu minut, by przekonać do siebie szychy z wytwórni Warner Bros. Rok później (a więc w wieku 36 lat!!!) zadebiutował na dużym ekranie. Jako Nico w filmie „Ponad prawem" (u boku nieznanej wtedy jeszcze Sharon Stone) stał się gwiazdą.

Rola super-gliny na stałe przypięła mu łatkę twardziela. Później grał (jego przeciwnicy twierdzą, że lepiej brzmiałoby określenie „występował") w „Na zabójczej ziemi", obu częściach „Liberatora", „Wygrać ze śmiercią", „Morzu ognia"... Każda z tych postaci była do siebie bliźniaczo podobna.

Fanom Stevena szczególnie zapadł jednak w pamięć obraz „Krytyczna decyzja", w którym naszego dzisiejszego jubilata uśmiercono już w piętnastej minucie. „Jasne, Kurt Russell zdołałby pokonać tylu terrorystów" - słychać było wtedy pokpiwania wielbicieli „mistrza".

Prawdziwym macho pozostawał też poza ekranem. Seagal miał w sumie trzy żony, z którymi spłodził piątkę potomków. Do tego doliczyć należy jedną córkę z nieprawego łoża - 11-letnią dziś Savannah.

Steven ma dość kopania

- Fałszywe oskarżenia FBI spowodowały, że pojawiło się tysiące artykułów o tym, jak terroryzuję dziennikarzy i o mojej współpracy z mafią. Takie podejrzenia przerażają bossów wytwórni i producentów, co w rezultacie prowadzi do zniszczenia kariery - denerwował się Seagal po tym, jak FBI sugerowało  jego niejasnych powiązania ze światkiem przestępczym

Jego wizerunek "pana od kopania" zaczął również już gwiazdorowi ciążyć. - Chciałbym zagrać w filmie o Willu Adamsie - XV-wiecznym brytyjskim lordzie, który na zlecenie Królowej wyruszył na poszukiwanie złota. Chciałbym nakręcić obraz o Czyngis Hanie. To przykre, że tylu producentów widzi mnie wyłącznie w filmach akcji. Przykre i bardzo rozczarowujące - skarżył się aktor.

Niestety, statystyka pozostaje nieubłagana. Seagal wystąpił w 17 filmach akcji, 12 thrillerach, i dramatach, 8 sensacjach, 6 kryminałach, 3 przygodówkach i po jednej produkcji z gatunków: sci-fi, komedii i romansie.

Z kina na DVD

Dzisiejsze osiągnięcia Seagala są już mnie imponujące. Jego filmy już od dawna nie trafiają na ekrany kin, częściej od razu lądują na płycie DVD. Sam Seagal poświęcił się działalności charytatywnej. Walczy o wolność Tybetu, prawa rdzennej ludności Ameryki (Indian i Eskimosów), praw zwierząt, jeździ po świecie z proekologicznymi odczytami.

Nagrał również płytę ze swoją muzyką i występuje w reklamówkach (w której udowodnił, że ma do siebie spory dystans).

Oprac. Marcin Szewczyk

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Reżyser (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade