Osoby filmu i teatru
Shia LaBeouf

Shia LaBeouf Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA
  • Data urodzenia: 1986-06-11

Opis

Młody amerykański aktor, który ostatnimi czasy cieszy się niezwykła popularnością. Jego imię to właściwie Shia Saide LaBeouf, zaś swoje nietypowe nawet jak na USA imię otrzymał po dziadku - komiku. Pierwsza myśl, aby zostać aktorem pojawiła się kiedy był jeszcze małym chłopcem. Nastąpiło to po tym, jak w serialu "Dr. Queen" zobaczył swojego kolegę. Pierwsze poważne kroki w aktorstwie zaczął stawiać jednak kilka lat później, bowiem w wieku 11 lat. Zaczynał od zabawnych gagów oraz skeczy. Swojego agenta znalazł sobie sam, poszukując odpowiedniego kandydata w książce telefonicznej. Niewiadomo jakim cudem udało się mu namówić go do współpracy i tak to wszystko się zaczęło. Debiutował w taki produkcjach jak "Śniadanie z Einsteinem" czy „Money Business", grywał też epizodyczne role w serialach (pojawił się m.in w "Z archiwum X" czy też "Ostrym dyżurze"). Popularność przyniósł mu jednak udział w komediowej produkcji "Świat nonsensów u Stevensów", w której zagrał postać Luisa Stevensa. Pojawił się również w tej samej roli w filmowej kontynuacji serii. Niedługo po tym zagrał opóźnionego umysłowo nastolatka w komediodramacie "Wyznania Tru".

Na wielkim ekranie na dobre pojawił się jednak dopiero w 2003 roku, jako chłopak niesprawiedliwe oskarżony o kradzież, który odsiaduje swoją karę w dość nietypowym więzieniu w filmie "Kto pod kim dołki kopie...". Jeszcze w tym samym roku mogliśmy zobaczyć go w dwóch innych produkcjach: „Aniołki Charliego: Zawrotna szybkość" oraz „Głupi i głupszy 2: Kiedy Harry spotkał Lloyda". Kolejny rok był dla młodego aktora również pracowity. Zagrał w kasowym filmie "Ja, robot" na podstawie powieści Isaaka Asimova. Co ciekawe, mimo młodego wieku w tym samym roku po raz pierwszy pojawił się w roli reżysera. Debiutował filmem krótkometrażowym „Lets Love Hate" na podstawie własnego scenariusza. Kolejnym dość głośnym, choć może nie odnoszącym aż tak spektakularnego sukcesu filmem z jego udziałem był „Constantine". wystąpił wówczas jako pomocnik speca od demonów oraz wszelkich sił zła ( w tej roli Keanu Reeves). Pierwsza główna rola to rok 2005 i film "Najwspanialsza gra w dziejach". Prawdziwym przełomem dla aktora okazała się jednak rola w kasowej hollywoodzkiej produkcji "Transformers" oraz jej drugiej części. Od tamtej pory Hollywood jest nim oczarowane a publika go uwielbia.

Za swoje aktorskie poczynania został wyróżniony nominacją do Saturna (nagrody przyznawanej przez Akademię Science Fiction Fantasy i Horroru), był także nominowany do nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, trzykrotnie do Złotego Popcornu oraz Kryształowej Statuetki - Nagrody Amerykańskiej Publiczności. Jest zdobywcą Nagrody Specjalnej Jury, przyznawanej na Festiwalu Filmowym w Sundance.

Poza dokonaniami aktorskim aktor zajmuje się też muzyka hip - hopową, ma nawet na swoim koncie kilka udanych występów jako raper.


FILMOGRAFIA (wybrane):

1998:    Monkey Business 
1998:    Śniadanie z Einsteinem  
2002:    Wyznania Tru 
2003:    W ukrytej kamerze 
2004:    Ja, robot 
2005:    Najwspanialsza gra w dziejach  
2006:    Bobby
2007:    Niepokój 
2007:    Transformers
2008:    Eagle Eye 
2008:    Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki 
2009:    New York, I Love You


(opr. Magdalena Tyrka)

 


 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade