Osoby filmu i teatru
Sambor Czarnota

Sambor Czarnota Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Data urodzenia: 1977-03-16

Opis

Sambor Czarnota – rocznik 1977. Urodzony w Częstochowie (jak sam mówi, w mieście magicznym), absolwent łódzkiej PWSFTviT. Debiutował w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi rolą W.A. Mozarta w spektaklu „Amadeus” P. Shaffera w reżyserii W. Zawodzińskiego. Szczególne uznanie krytyków i publiczności przyniosła mu rola w „Toksynach” K. Bizio w reżyserii W. Saniewskiego. Laureat wielu nagród aktorskich, m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu (2003), na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form „Kontrapunkt” w Szczecinie (2004) oraz w X Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2004). Doceniony także za rolę Łarika w „Osaczonych” W. Zujewa w reżyserii M. Bogajewskiej (Nagroda Aktorska na Festiwalu „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu w 2008 roku). Aktor współpracuje także ze Teatrem „Scena Prezentacje” w Warszawie i Teatrem Muzycznym w Lublinie.

Szerszej publiczności znany z wielu filmów (m.in. „Biała sukienka”, „Karol. Człowiek, który został papieżem”, „Rozmowy nocą”, „Incydent”). Wkrótce będziemy mogli zobaczyć go w roli Marka Newskiego w najnowszym filmie braci Skolimowskich – „Ixjana. Z piekła rodem”.

Sambor Czarnota to także aktor serialowy, grał m.in. w „Pensjonacie pod Różą”, „Fałszerzach. Powrót sfory”, „Egzaminie z życia” ,„Tylko miłość” czy „Rezydencji”. Występuje także w jednym z najpopularniejszych polskich seriali – „M jak miłość”.

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Współpracuje
O nich się mówi