Osoby filmu i teatru
Sam Worthington

Sam Worthington Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Sydney, Nowa Południowa Walia, Australia
  • Data urodzenia: 1976-08-02

Opis

Wychowywał się w Australii i tam pracował nad swoim warsztatem aktorskim. Obecnie uznawany jest za jednego z ulubiony australijskich aktorow młodego pokolenia oraz godnego następce innych gwiaz Hollywood z antypodów.

Dzięki w wygranej stypendium w Curtin College of the Arts mógł kontynuować swoją aktorką edukację w National Institute of Dramatic Art w Sydney. Szkołę ukończył w 1998 roku i debiutował na deskach teatru Belvoir St Theatre w spektaklu Judas Kiss"Neila Armfielda. Wkrótce potem pojawił się w produkcji telewizyjnej, setnym odcinku „JAG - Wojskowe Biuro Śledcze" Poza tym zagrał w dwóch bardzo popularnych w Australii serialach: „Szczury wodne" oraz „Backburner".

Na szklanym ekranie pierwszy poważny raz pojawił się w "Facetach w butach" z 2000 roku. Już dwa lata później mogliśmy go zobaczyć w "szemranym interesie", popularnym w Australii kryminale. W 2003 roku zagrał swoją pierwszą główną rolę w "W wyrónaniu rachunku". Jednak jego celem była zaistnienie w światku Hollywood. Cel swoj osiągnął dzieki wystąpowi w "Wojnie Harta" u boki Bruce Willisa i Collina Farrella. Dwa lata pozniej zagrał rolę wymagająca prawdziwego zaangażowanie w dramacie "Salto". Film zdobył 13 nagród Australijskiego Instytutu Filmowego, co było ewenementem. Między innymi Worthington został nagrodzony w kategorii najlepsza rola męska.

Ostatnio na ekranach kin mogliśmy go zobaczyć w kolejnej części kultowego filmu, "terminator:Ocalenie". Wkrótce do kin wejdzie kolejny film z jego udziałem, "Avatar".

Był reżyserem, aktorem, scenarzystą i kompozytorem filmu "Enzo" - krótkometrażowego filmu niezależnego, który trwał jedynie 7 min.

FILMOGRAFIA:

2000:   Faceci w butach 
2002:   Wojna Harta 
2003:   Wyrównanie rachunków 
2004:   Thunderstruck
2004:   Salto 
2005:   VI Batalion
2006:   Macbeth 
2007:   Zabójca
2009:   Avatar 
2009:   Terminator: Ocalenie 
2009:   Last Night
2010:   Zmierzch tytanów


(opr. Magdalena Tyrka)

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade