Osoby filmu i teatru
Sam Neill

Sam Neill Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Omagh, Irlandia Północna, Wielka Brytania
  • Data urodzenia: 1947-09-14

Opis

Aktor, scenarzysta i reżyser. Jego prawdziwe imię to właściwie Nigel John Dermot Neill. Ciężko powiedzieć, w jakich filmach gra najczęściej. Bowiem ten aktor, o międzynarodowej sławie gra zarówno w kasowych produkcjach, jak i tych niezależnych. Zazwyczaj jednak przypadają mu role sfrustrowanych naukowców, partnerów silnych kobiet czy nonkomfomistycznych postaci.

Urodził co prawda w Południowej Irlandii, ale dzieciństwo spędził w Nowej Zelandii. Tm też ukończył studia na University of Canterbury, na wydziale filologia angielska .W tamtym okresie zaczął mieć też do czynienia z teatrem. Jako młody student należał do grup teatralnych, w tym do New Zealand Players. Co więcej przez blisko 6 lat był zarówno montażystą jak i scenarzystą oraz reżyserem w New Zealand National Film Unit. Pierwsze kroki w poważnym świecie filmowym zaczynał od kręcenia filmów dokumentalnych: "Telephone Etiquette" (1974) czy "Four Shorts on Architecture" (1975). Przygoda z aktorstwem rozpoczęła się 1977 roku, kiedy to pojawił się w politycznym dramacie Rogera Donaldsona, zatytułowanym "Sleeping Dogs". Jednak zauważono go dopiero dwa lata później w feministycznym obrazie "My Brilliant Career", w którym partnerował Judy Davis. Po zagraniu w filmie "The Final Conflict" przeniósł się do Londynu i tam zagrał w kilku europejskich produkcjach jak "Posession" Andrzeja Żuławskiego czy "Z dalekiego kraju" Krzysztofa Kieślowskiego. W tamtym czasie rozpoczął też współpracę z australijskim reżyserem Fredem Schepisi. zagrał w jego dwóch filmach, w jednym razem z Meryl Streep. Kariera aktora nabrała rozpędu w roku na przełomie lat 80. i 90. w 1989 roku razem z Nicole Kidman zagrała w "Martwa cisza" w reżyserii Phillipa Noyce'a, "Polowaniu na Czerwony Październik", a także kasowej produkcji Stevena Spielberga z 1993 roku - "Jurassic Park".

W 1995 roku światło dzienne ujrzał film dokumentalny, do ktróego napisał sceariusz i który wyreżyserował Cinema of Unease: A Personal Journey by Sam Neill".

Aktor był trzykrotnie nominowany do Złotego Globu, ale również do nagrody Emmy oraz Saturna - nagrody przyznawanej przez Akademię Science Fiction Fantasy i Horroru.

Prywatnie jego żona jest Noriko Watanabe - wizażystka, którą poznał na planie jednego z filmów. Maja córkę Elenę. Z poprzedniego związku z Lisą Harrow aktor ma także syna Tima.

FILMOGRAFIA (wybrane):

1974:    Telephone Etiquette
1977:    Śpiące psy  
1979:    Moja wspaniała kariera 
1981:    Opętanie
1981:    Omen III: Ostatnie starcie
1983:    Enigma
1985:    Napad z bronią w ręku
1989:    Martwa cisza
1991:    Śmierć w Brunswick
1992:    Wspomnienia niewidzialnego człowieka 
1994:    Księga dżungli
1995:    W paszczy szaleństwa
1997:    Śnieżka dla dorosłych
1998:    Zaklinacz koni 
2000:    Amerykański skandal 
2001:    Park Jurajski 3 
2003:    Całkiem obcy
2005:    Płotka  
2007:    Angel
2009:    In Her Skin
2009:    Under The Mountain
2009:    Daybreakers 


(opr. Magdalena Tyrka)
 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade