Osoby filmu i teatru
Rupert Everett

Rupert Everett Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Norfolk, Wielka Brytania
  • Data urodzenia: 1959-05-29

Opis

Jego pełne imię to Rupert James Hector Everett, urodził się w brytyjskiej arystokratycznej rodzinie, która wywodzi się od rodów z Kornwalii oraz od niemieckich baronów Schiedern. Ma starszego brata. W wieku siedmiu lat rozpoczął swoją edukacje w elitarnej szkole Farleigh School przy Ampleforth College w hrabstwie Hampshire prowadzonej przez zakon benedyktynów. Następnie uczył się w Centralnej Szkole Przemówień i Dramatów, ale z powodu swojego indywidualizm często popadał w konflikty z nauczycielami co ostatecznie skończyło się tym, że po dwóch latach został usunięty z placówki. Wtedy też rozpoczął swoją współprace ze szkockim teatrem Citizen Theatre w Glasgow. Razem z teatrem jeździł po Wielkiej Brytanii. w tamtym czasie zagrał w takich sztukach jak "Don Juan" oraz "Dom złamanych serc". Mimo to pieniędzy nie starczało na utrzymanie. Z tego też powodu aktor zarabiał również jako męska prostytutka.

Na szklanym ekranie po raz pierwszy pojawił się w 1981 roku w filmie według powieści Agathy Christie "męstwo Edwarda Robinsona". Rok później zagrał w sztuce Juliana Mitchella "inny kraj", która wystawiana była na scenie West Endu. Sam spektakl cieszył sie uznaniem krytyków i sporą popularnością wśród publiczności, doczekał się także swojej kinowej wersji (Rupert również w filmie wcielił się w postać homoseksualisty, sowieckiego szpiega). Kolejne lata to seria kilku mało znaczących filmów w dorobku Everetta. Zagrał m.in w romantycznym kryminale "Prawdziwe życie", "Taniec z nieznajomym" czy "Solo dla dwojga". Sytuacja  uległa zmianie po występie w filmie "szaleństwa króla Jerzego" oraz "mój chłopak się żeni". W tym drugim po raz kolejny zagrał geja, przyjaciela głównej bohaterki granej przez Julię Roberts. Po raz trzeci zagrał homoseksualistę w filmie "Układ prawie idealny". Zagrał tam przyjaciela kobiety, w postać której wcieliła się Madonna. Everetta mogliśmy zobaczyć także w filmie opartym na powieści Gabriela Garcii Marqueza "Kroniki zapowiedzianej śmierci". Film cieszył się popularnością przede wszystkim w Europie oraz w Ameryce Środkowej.

Aktor ma na swoim koncie wiele ról szekspirowskich. Zagrał m.in w sztuce "Sen nocy letniej" oraz w kostiumowy filmie "Zakochany Szekspir". Tą rolą zachwycił krytyków i oczarował publiczność. Po tym filmie zagrał jeszcze kobieciarza w filmie według Oscara Wilde'a "Mąż idealny".

W 1989 roku przeprowadził się do Paryża i tam spod jego reki ukazały się dwie powieści "Hello, Darling, Are You Warking?" oraz "The Hairdressers of St. Tropez". W tym czasie pracował także jako model w Mediolanie.

Aktor często użyczał swojego głosu bajkowym postaciom. Dubbingował m.in. takie filmy jak Shrek (użyczył głosu księciu) oraz "Opowieści z  Narnii" (czytał tam lisa). Był także narratorem filmu "Paragraf 175" opowiadającego o prześladowaniach homoseksualistów w czasie drugiej wojny światowej.

Od dziecka marzył także o karierze muzycznej. W pewnym stopniu udało się m spełnić to marzenie. Śpiewał w chórkach piosenki Madonny "American Pie", w teledysku do której również wystąpił. Razem z Robbiem Williamsem zaśpiewał piosenkę "They can't take that away from me" na płycie Williamsa "swing When You Are Winninh" z 2001 roku. Zaś jeszcze 1987 roku światło dzienne ujrzała jego debiutancka płyta "Generationof Loneliness".

Za swoje dokonania aktorskie został wyróżniony dwukrotną nominacją do Złotego Globu oraz brytyjskiej nagrody BAFTA; nominowany był także do nagrody Europejskiej Akademii filmowej oraz nagrody MTV. Jest zdobywcą statuetki Międzynarodowej Akademii Prasowej, do której był jeszcze dwa raz nominowany.

W 1982 roku publicznie przyznał się do swojej homoseksualnej orientacji, jednak nie przeszkadza mu to w byciu idolem nastolatek i obiektem westchnień kobiet zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w USA.

FILMOGRAFIA (wybrane):

1981:   The Manhood of Edward Robinson
1983:    Real Life
1984:    Inny Kraj 
1986:    Duet na jeden instrument
1987:    Kronika zapowiedzianej śmierci  
1990:    Wszystko dla gości 
1994:    Pret-a-Porter
1994:    O miłości i śmierci
1994:    Szaleństwo Króla Jerzego 
1997:    Mój chłopak się żeni  
1998:    Zakochany Szekspir
1999:    Idealny mąż
2000:    Układ prawie idealny
2002:    Bądźmy poważni na serio 
2003:    Zabić króla 
2004:    Sherlock Holmes i sprawa jedwabnej pończochy 
2004:    Podwójna gra 
2007:    Gwiezdny pył 
2009:   Wild Target


(opr. Magdalena Tyrka)

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade