Osoby filmu i teatru
Renee Zellweger

Renee Zellweger Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Katy, Teksas, USA
  • Data urodzenia: 1969-04-25

Opis

Amerykańska aktorka, w której żyłach płynie szwedzko-norweska krew. Pierwsze kroki aktorskie stawiała już w szkole średniej, gdzie należała do kółka teatralnego. Studiowała na uniwersytecie w Teksasie i to właśnie wtedy na poważnie zainteresowała się aktorstwem, wybierając je jako jeden z przedmiotów. Debiutowała w 1992 roku w telewizyjnej produkcji "Taste of Killing". Zagrała także w dwóch filmach ("Reality Bites" oraz "Empire records"), ale zauważona została dopiero po roli w "Masakrze teksańską piłą mechaniczną". Rola ta była przełomowa, bowiem dzięki niej świat Hollywood zainteresował się tą blondynką. W efekcie Cameron Crow dał jej rolę w "Jerrym Maguierze" u boku samego Toma Cruis'a (o tą rolę ubiegały się takie aktorki jak Cameron Diaz czy Bridget Fonda). Po tym filmie pojawiła się w obrazie "Siostra Betty", w którym zagrała kobietę wmawiająca sobie, że jest bohaterką swojej ulubionej opery mydlanej. Za tę kreację Zellweger otrzymała Zloty Glob.

W tym samym roku mogliśmy ją także zobaczyć razem z Jimem Carreyem w filmie "Ja, Irena i Ja". Jednak prawdziwa, światowa sława przyszła wraz z rolą w znanej komedii "Bridge Jones", ekranizacji słynnej książki Helen Fielding. Dzięki tej roli doceniono aktorskie umiejętności aktorki. Za ten film Renee otrzymała swoją pierwszą nominację do Osacra.

Po tym obrazie propozycje przychodziły nieustannie, bardzo dobre opinie zebrał jej występ w musicalu "Chicago" (film nominowany był do Oscara w 13 kategoriach). Już rok później aktorka otrzymała tą prestiżową nagrodę za swoją rolę drugoplanową w obrazie "Wzgórze nadziei", w którym pojawiła się także Nicole Kidman oraz Jude Low.

Poza tym mogliśmy zobaczyć aktorkę w kolejnej części "Bridge Jones. W pogoni za rozumem" oraz w romantycznej komedii "Do diabła z miłością" (pojawiła się tam razem z Ewanem McGregorem).

FILMOGRAFIA (WYBRANE)

1992: A Taste for Killing jako Mary Lou
1993: My Boyfriend's Back
1994: Teksańska masakra piłą mechaniczną: Następne pokolenie
1995: Empire Records
1996: Jerry Maguire
1999: Kawaler
2000: Siostra Betty
2001: Dziennik Bridget Jones
2002: Chicago
2000: Ja, Irena i Ja
2002: Biały oleander
2003: Do diabła z miłością
2003: Wzgórze nadziei
2005: Człowiek ringu
2008: Miłosne gierki
2009: Case 39 jako
2009: Zawsze tylko ty


(opr.  Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade