Osoby filmu i teatru
Paweł Edelman

Paweł Edelman Życiorys, biografia, zdjęcia

Opis

Jeden z najbardziej znanych polskich autorów zdjęć filmowych. Nominowany do Oscara, zdobywca Césara i Europejskiej Nagrody Filmowej za zdjęcia do „Pianisty” Romana Polańskiego. Stały współpracownik Władysława Pasikowskiego. Autor zdjęć do filmów Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz”, „Zemsta” i „Katyń”. Za te filmy otrzymał Orła, nagrodę Polskiej Akademii Filmowej. Wielokrotnie nagradzany na festiwalu Camerimage.

Urodził się 26 czerwca 1958 roku w Łodzi. Ukończył kulturoznawstwo na tamtejszym uniwersytecie, a w dalszej kolejności – Wydział Operatorski łódzkiej PWSFTViT (dyplom w 1990 roku).

W 1991 roku po raz pierwszy miał też okazję współpracować z Władysławem Pasikowskim, realizując zdjęcia do „Krolla” (nagroda na FPFF w Gdyni).  Później współpracował z reżyserem na planie obu części „Psów”, „Słodko-gorzkiego”, „Demonów wojny wg Goi” (nominacja do Orła), „Operacji Samum” i „Reicha”. Edelman często pracował z Andrzejem Wajdą, triumfując jako autor zdjęć do jego „Pana Tadeusza” (1999, Orzeł), „Zemsty” i „Katynia” (2007, Orzeł).

W latach 90tych jego kariera nabrała tempa i – przede wszystkim – zaczęła rozwijać się na arenie międzynarodowej. W 2001 roku zrealizował zdjęcia do polsko-amerykańskiego filmu Jurka Bogajewicza „Boże skrawki” z Willemem Dafoe (nominacja do Orła), a w 2002 po raz pierwszy współpracował z Romanem Polańskim, jako autor zdjęć do „Pianisty”, czego owocem była Europejska Nagroda Filmowa, nominacja do BAFTA i Oscara, César, Orzeł i nominacja do nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów.

Nagrody i prestiżowe wyróżnienia rozsławiły polskiego operatora za oceanem, otwierając mu drzwi do międzynarodowej kariery. Wśród kolejnych realizacji Edelmana znalazł się słynny biograficzny film muzyczny „Ray” (2004, kolejna nominacja do nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów) z Jamiem Foxxem w roli Raya Charlesa; „Wszyscy ludzie króla” (2005) z Judem Law, Anthonym Hopkinsem, Seanem Pennem i Kate Winslet oraz adaptacja „Olivera Twista” (2005) w reżyserii Polańskiego. Realizował również zdjęcia do thrillera „The Life Before Her Eyes” (2007) z Umą Thurman.

Ścieżka kariery

Zdjęcia (kino)

Współpracuje
O nich się mówi