Osoby filmu i teatru
Meryl Streep

Meryl Streep Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Summit, New Jersey, USA
  • Data urodzenia: 1949-06-22

Opis

Jej pełne imię to Maryl Louise Streep. Uznawana jest obecnie za jedną z największych gwiazd współczesnego Hollywood. Można bez obaw powiedzieć, że w jej  dorobku aktorskim nie ma filmu, który można by uznać za klapę. Ma na swoim koncie ponad 10 nominacji do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, co czyni ja bezdyskusyjną rekordzistką. Statuetkę tę odebrała dwukrotnie. Jest również niepodważalnym dowodem, że kariera ani uroda nie kończy się wraz z wiekiem. mimo swoich 50 lat wciąż jest ulubienicą publiczność i krytyków, a urodą zachwyca zachwyca wielu do dziś.

Początkowo marzyła o zostaniu śpiewaczką operową i wieku 12 lat rozpoczęła naukę śpiewu. Jednak występy jeszcze w szkolnych uzmysłowiły jej kim naprawdę chce zostać w przyszłości. Swoją edukację aktorską zaczynała w  prestiżowej szkole Vassar College, następnie kontynuowała swoją na wydziale dramatycznym uniwersytetu Yale. Po ukończeniu szkoły przeniosła się do Nowego Jorku. Pierwsze sukcesy odnosiła na deskach Public Theatre, później występowała na Broadwayu. Za swoją rolę w sztuce "27 Wagons Full of Cotton" nominowana była to nagrody Tony. Na szklanym ekranie debiutowała w 197 roku w filmie Freda Zinnemanna "Julia". Rola ta została bardzo dobrze przyjęta przez widzów jak i krytyków.

Już w następnym roku kreacja jaką stworzyła w obrazie "Łowcy Jeleni" przyniosła jej pierwszą nominację do Oscara za rolę drugoplanową. Jej aktorski talent potwierdziła dodatkowo o rola w miniserialu telewizyjnym "Holocaust", w którym pojawiła się jeszcze w tym samy roku. Gra aktorki została doceniona nagrodą Emmy. Pierwszy Oscar trawił w ręce aktorki już w 1979 roku. Otrzymała go za swój występ w "Sprawie Kramerów" Roberta Bentona. Zagrała w nim w duecie z Dustine, Hoffmanem. Po raz drugi otrzymała tą nagrodę za rolę Polki, która przeżyła Oświęcim i probuje na nowo zbudować swoje życie w Stanach Zjednoczonych w obrazie Alana J.Pakuli "Wybór Zofii".

Rolami, które z pewnością zasługują na uznanie są kreacje jak stworzyła m.in w "Manhattanie" Woody'ego Allena. "Kochanicy Francuza" Karela Reisza, "Pożegnaniu z Afryką" Sydneya Pollacka oraz w "Co się wydarzyło w Madison County" w którym partnerował jej Clint Eastwood..

Aktorka znana jest ze bardzo szerokiego wachlarza umiejętności. Zazwyczaj gra kobiety skomplikowane, dojrzała, z dużym bagażem doświadczenie. Właśnie takie kreacje stworzyła w "Godzinach" oraz "Adaptacji". Ale równie dobrze sprawdza się w rolach komediowych czego najlepszym dowodem był jej występ razem z Brucem Willisem,  Goldie Hawn oraz Isabellą Rosselini w "Ze śmiercią jej do twarzy". Ciekawą rolą miała również w ekranizacji bestsellerowej powieści byłej asystentki redaktor magazynu Vouge, Lauren Weisberger  "diabeł ubiera się u Prady". Streep zagrała w nim postać wzorowaną właśnie na Anny Wintour. Za tą rolę otrzymała kolejną nominację do Oscara. Piętnasty raz nominowana była za "Wątpliwości". Statuetkę otrzymała jednak młodsza aktorka, Kate Winslet.

Prywatnie aktorka w 1973 roku zaręczyła się z Johnem Cazale, który zmarł jednak na raka kości. Aktorka bardzo ciężko to przeżyła, ukojenie znalazła w pracy. W 1978 roku wyszła za mąz za swojego dotychczasowego partnera, utalentowanego rzeźbiarza Donalda Gummera, z którym ma czwórkę dzieci. Mieszkają z dala od Hollywood.

FILMOGRAFIA (wybrane):

1977:    Julia
1978:    Łowca jeleni 
1979:    Sprawa Kramerów
1981:    Kochanica Francuza  
1985:    Pożegnanie z Afryką
1988:    Krzyk w ciemności 
1992:    Ze śmiercią jej do twarzy 
1994:    Dzika rzeka
1999:    Koncert na 50 serc 
2004:    Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń 
2005:    Serce nie sługa
2007:    Ukryta strategia  
2008:    Mamma Mia!
2009:    Julie i Julia  
2010:    Dirty Tricks


(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Zdjęcia

Żelazna Dama (23)

Żelazna Dama  - Zdjęcie nr 1
Żelazna Dama  - Zdjęcie nr 2
Żelazna Dama  - Zdjęcie nr 3
Żelazna Dama  - Zdjęcie nr 4
Żelazna Dama  - Zdjęcie nr 5

Meryl Streep w magazynie Vogue (2)

Meryl Streep w magazynie Vogue  - Zdjęcie nr 1
Meryl Streep w magazynie Vogue  - Zdjęcie nr 2
Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade