Osoby filmu i teatru
Marek Bukowski

Marek Bukowski Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Milicz, Polska
  • Data urodzenia: 1969-11-26

Opis

40 lat dla mężczyzny to żaden kryzys. Wręcz przeciwnie - ponowne otwarcie. Dlatego teraz, kiedy czuje, że jest w wyśmienitej formie, postanowił wrócić na ekran w serialu TVP „Przystań", gdzie wcielił się w rolę Grzegorza - szefa ratowników WOPR. Pomimo, iż przez ostatnie 10 lat nie grał w filmie, nie stracił kontaktu z kinem i z dużymi sukcesami stanął po drugiej stronie kamery jako scenarzysta, producent i reżyser. Za film „Sukces" i „blok.pl" (których był reżyserem i producentem) otrzymał liczne nominacje do udziału w międzynarodowych konkursach filmowych.

Swoją drogę do aktorstwa rozpoczął od P.W.S.T. w Krakowie, którą ukończył pod kierunkiem prof. Jerzego Treli oraz prof. Jerzego Stuhra. Jeszcze przed otrzymaniem dyplomu, zadebiutował główną rolą w filmie "Nad rzeką, której nie ma" w reżyserii Andrzeja Brańskiego. Nietuzinkowy talent Marka Bukowskiego doceniony został szybko przez krytyków i publiczność. W 1995 roku za swój debiut otrzymał prestiżową nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego przyznawaną bardzo dobrze zapowiadającym się młodym aktorom, wyróżniającym się wybitną indywidualnością. Laureatami nagrody zostawały wcześniej takie sławy jak Daniel Olbrychski, Krystyna Janda czy Marek Konrad. Za rolę w "Nad rzeką, której nie ma" otrzymał także nominację do nagrody za pierwszoplanową rolę męską na FPFF w Gdyni.

Jako młody aktor urzekł widzów, a szczególnie jego damską część. Zagrał kilkadziesiąt ról i stworzył niezapomniane kreacje m.in. w serialu „Dom", w filmach "Nocne graffiti" czy „Pożegnanie z Marią". Teraz, oprócz niewątpliwego uroku, emanuje z niego dojrzałość połączona z dużym dystansem do otaczającego świata, co pozwala mu na nowe, świeże spojrzenie na kolejne role filmowe.

Bukowski jest twórcą wielostronnym, człowiekiem kina otwartym na nowe wyzwania. Jego cechą charakterystyczną jest wyraziste i duże poczucie humoru. W swojej pracy zawodowej potrafi podejmować tematy lekkie, bliskie kulturze masowej, ale jednocześnie nie boi się wyzwań i pokazywania na ekranie trudnej prawdy historycznej - w 2008 r. za projekt filmu poświęcony jednej z najstraszniejszych zbrodni II Wojny Światowej - germanizacji dzieci Zamojszczyzny, otrzymał nagrodę Telewizji Polskiej.

Ostatnie lata były dla Marka Bukowskiego oddechem od aktorstwa, w tym czasie nabrał dystansu, zyskał świeże spojrzenie, wypracował nowe pomysły.

Przez całe życie szuka ludzi, z którymi znajomość inspiruje go do dalszych działań. Doskonale potrafi nawiązać kontakt i zaprzyjaźnić się z osobami, z którymi na pozór dzieli go wszystko: wiek, światopogląd, sposób bycia czy życiowe priorytety. W zdobywaniu sympatii pomaga mu łatwość nawiązywania kontaktu i poczucie humoru, z jakiego niejednokrotnie korzystał współtworząc scenariusze do seriali komediowych.

Marek Bukowski to z całą pewnością wyjątkowa postać: ambitny twórca, a prywatnie mężczyzna z klasą, wytrwale realizujący swoje pasje: sport i samochody.

Sport zapewnia mu zdrowe podejście do życia nie tylko w sferze fizycznej, ale i psychicznej. Dzięki niemu potrzebę rywalizacji przenosi na kort i tam ją zostawia. W życiu zawodowym postawił bowiem na pracę z ludźmi na zdrowych zasadach i w miłej atmosferze. Drugą jego pasją są auta. Ma ich aż trzy Mercedes klasy E, Subaru Impreza STI i Fiat Barchetta Cabrio.

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Reżyser (kino)

Aktor (teatr)

Reżyser (teatr)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade