Osoby filmu i teatru
Maggie Smith

Maggie Smith Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Ilford, Anglia, Wielka Brytania
  • Data urodzenia: 1934-12-28

Opis

Wielka brytyjska aktorka firmowa i teatralna, jej pełne imię to Dame Margaret Natalie Smith Cross (tytuł "Dame" zawdzięcza orderowy Brytyjskiego Imperium). Zasłynęła swoim rolami kostiumowymi oraz komediowymi, szczególnie parodiując portrety damy z towarzystwa.

Aktorskie szlify zdobywała w Oxford Playhouse School. zaś na deskach teatru zadebiutowała w 1952 roku. Od tamtej pory występowała w takich teatrach jak National Theatre, Broadway czy Old Vic.

Jej pierwszą filmową rolą był występ w 1958 roku w filmie "Nowhere to Go", ale zauważona została dzięki swojej kreacji w "The V.I.P.s" z 1963. Wcieliła się wówczas w postać sekretarki Richarda Burtona. Rewelacyjne opinie zebrała również jej rola Desdemony w ekranizacji "Otella" Laurence'a Oliviera. Za swój występ otrzymała swoją pierwszą nominację do Oscara.

Rola w filmie "The Prime of Miss Jean Brodie" z 1969 roku, w którym zagrała ekscentryczną nauczycielkę zapewniła jej międzynarodową sławę. Smith często grywała dość ekscentryczne kobiety m.in w "Travels With My Aunt" czy "California Suite"

Aktorka pojawiła się też w wielu produkcjach komercyjnych, zazwyczaj komediowych. Mogliśmy ją zobaczyć m. in w takich filmach jak "Śmierć na Nilu", czy "Evil Under the Sun". Jednak Maggie to aktorka niezwykle uniwersalna, na swoim koncie ma role również w dramatach (The Lonely Passion of Judith Hearne"), kasowych komediach ("Sister Act") oraz filmie Spielberga ("Hook"). Zagrała w adaptacji "Tajemniczego ogrodu" Agnieszki Holland. Aktorka zagrała również w takich filmach jak: Washington Square","Klub pierwszych żon","Herbatka z Mussolinim". Ostatnio kojarzona jest przede wszystkim w kasowej adaptacji kultowej książki o przygodach Harrego Pottera, w której zagrała profesor Minerve McGonagall.

Za swoje dokonania aktorskie aktorka została wielokrotnie wyróżniona. Jest dwukrotną zdobywczynią Oscara (poza tym nominowana była jeszcze czterokrotnie), sześc razy nominowano ją do Złotego Globu, nagrodę tę zdobyła dwa razy. Poza tym pięć razy zdobyła statuetkę brytyjskiej nagrody BAFTA, do której nominowana była jeszcze jedenaście razy. Je talent doceniła również Amerykańska Akademia Telewizyjna dwukrotnie nominując ją do Emmy (aktorka zdobyła ją poza tym raz, w 2003 roku za role w "Mój dom w Umbrii"). Poza tym aktorka nominowana była jeszcze do takich nagród jak nagroda Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, Akademii Science Fiction Fantasy i Horroru, a także Europejskiej Nagrody Filmowej oraz Międzynarodowej Akademii Prasowej. Cześć z tych nagród także otrzymała.

Prywatnie była dwukrotnie mężatka. Jej pierwszym mężem był Robert Stephens, z którym ma dwóch synów. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1974 roku. Po raz drugi wyszła za Beverleya Crossa, który zmarł w 1998 roku.

FILMOGRAFIA (wybrane):

1956: Child in the House
1960: Hay Fever
1964: Zjadacz dyń
1965: Otello
1968: Gorące miliony
1972: Podróże z moją ciotką
1976: Zabity na śmierć
1981: Zmierzch tytanów
1982: Lepiej późno niż wcale
1984: Lily in Love
1985: Pokój z widokiem
1991: Hook
1992: Zakonnica w przebraniu
1993: Tajemniczy ogród
1999: David Copperfield
2001: Gosford Park
2002: Harry Potter i Komnata Tajemnic
2004: Lawendowe wzgórze
2005: Wszystko zostaje w rodzinie
2007: Zakochana Jane
2007: Harry Potter i Zakon Feniksa
2009: From Time to Time
2009: Harry Potter i Książę Półkrwi


(opr. Magdalena Tyrka)

 

 

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade