Osoby filmu i teatru
Maciej Sobociński

Maciej Sobociński Życiorys, biografia, zdjęcia

Opis

Maciej Sobociński urodzony w 1975 roku, jest absolwentem Wydziału Prawa na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz reżyserii w krakowskiej PWST.

W 2004 roku został stypendystą programu Das Internationale Forum Junger Bühnenangehüriger, odbywającego się w ramach Berliner Theatertreffen - największej niemieckiej imprezy teatralnej, skupiającej młodych aktorów, reżyserów, scenografów, dramaturgów, autorów muzyki i choreografów. Jego debiutanckim przedstawieniem był Tartuffe czyli Świętoszek Moliere'a zrealizowany w 1999 roku w tarnowskim Teatrze im. Solskiego.

Od debiutu sięga przede wszystkim po dzieła klasyczne, które poddaje reinterpretacji i próbie odnalezienia w nich współczesnego kontekstu. Zrealizował Don Juana Moliere'a w Teatrze im. Horzycy w Toruniu (2001), w teatrach krakowskich inscenizował dwukrotnie sztuki Mikołaja Gogola Rewizora w Teatrze Bagatela (2002) i Ożenek w Teatrze im. Słowackiego (2004). We wrocławskim Teatrze Polskim wyreżyserował spektakl Mit.Kordian według dramatu Juliusza Słowackiego (2005). W 2006 roku przygotował dla Teatru Bagatela (Scena na Sarego 7) Końcówkę, a 2007 roku zrealizował Othella, za którego na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach został nagrodzony dwoma "Złotymi Mieszkami" oraz nagrodą dziennikarzy. W 2002 sięgnął po raz pierwszy po współczesny dramat przygotowując Życie Yasminy Rezy w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Dwa lata później w Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie wyreżyserował komedię Ca-sting Rafała Kmity. W 2004 roku przedstawił uwspółcześnioną wersję Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta na II Festiwalu Sacrum-Profanum, a rok później na tym festiwalu wyreżyserował widowisko muzyczne Romeo i Julia z muzyką Sergiusza Prokofiewa.

W 2009 roku w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie wyreżyserował Beatrix Cenci Juliusza Słowackiego, która wygrała plebiscyt publiczności m.in. w kategoriach: najlepszy spektakl, najlepsza reżyseria.

W 2010 roku zrealizowany w Warszawie spektakl multimedialny Era Schaeffera (widowisko przygotowała Fundacja Przyjaciół Sztuk Aurea Porta) collage oparty na twórczości Bogusława Schaeffera, reprezentował Polskę na Festiwalu Fringe w Edynburgu, gdzie odniósł ogromny sukces zarówno wśród krytyki jak i widowni. Współzałożyciel imprezy - profesor Richard Demarco - powiedział, że od czasów Tadeusza Kantora nie widział nic lepszego. Portal Edinburgh Spotlight określił Erę Schaeffera jako "wspaniałe widowisko ku czci oryginalnego talentu".
O kilku lat reżyseruje dla stacji telewizyjnych koncerty, festiwale oraz telewizyjne show.

Ścieżka kariery

Reżyser (teatr)

Scenograf (teatr)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi