Osoby filmu i teatru
Krzysztof Pieczyński

Krzysztof Pieczyński Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Opole, Polska
  • Data urodzenia: 1957-03-27

Opis

Jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia. Cieszył się uznaniem publiczności oraz krytyków zarówno jako aktor teatralny  jak i filmowy. Ale publiczność kojarzy go przede wszystkim z roli lekarza Bruno, w popularnym serialu "Na dobre i na złe".


Jest absolwentem krakowskiego PWST, którą ukończył w 1980 roku. Swoje pierwsze kroki jako aktor stawiał na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie. Jego debiutanckim spektaklem był "Kordian" Cybulskiego, w którym zagrał tytułową rolę. Poza ty mogliśmy go zobaczyć w takich sztukach jak „Iwona, księżniczka Burgunda", „Maria" czy  „Wrogowie". Na małym ekranie pojawił się po raz pierwszy w serialu Łomnickiego "Dom", w którym zagrał Bronka Talara. Pojawił się także w „Życiu Kamila Kuranta" (1982), w którym zagrał tytułową rolę. Na ekranach kinowych debiutował w roli opiekuna w domu starców w filmie Barbary Sass "Krzyk". Zaraz potem zagrał w filmie Falka "Idol", wcielił się wówczas w postać dziennikarza opisującego historię pisarza- legendy. Poza tymi obrazami pojawił  się także "Dniu czwartym w 1984 roku oraz w "Biegu pokoju". W 1986 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych ,nie znając nawet języka angielskiego. W tym czasie mieszkał w Los Angeles, Nowym Jorku oraz Chocago. W tym czasie zagrał w boku samego Paula Newmana w nagrodzonym na festiwali w Berlinie filmie "twórcy cieni". Razem z Rachel Wiesz,  Morganem Freemanem oraz Keanu Reevesem w 1996 roku wystąpił w "Reakcji łańcuchowej", a dwa lata później w "Falloutcie" Redneya McDonalda. W między czasie pojawiał się epizodycznie w serialach oraz jakiś mniejszych filmach.

W 2000 roku zagrał w polskie produkcji "Daleko od okna". Jego kreacja została nagrodzona  na festiwalu w Gdyni oraz nominacją do Orła, Polskiej Nagrody Filmowej. W 2005 roku pojawił sie razem z Januszem Gajosem w ciepłym i wzruszającym filmie "Jaśminum", w którym zagrał zakonnika. Pieczyński ma na swoim również role w takich filmach jak "Boże skrawki" Superbogacza, Jan Paweł II" (2005) Johna Kenta Harrisona  oraz "Pianiście" Romana Polańskiego. Aktor grał także w teatrze telewizyjnym. Zagrał m.in. w takich spektaklach jak „Heloiza i Abelard" Rogera  Vaillanda, „Pani Hopgood" oraz Piękna pani Seidenman".

Od kiedy skończył 20 lat pisze również wiersze, opowiadania oraz dramaty teatralne. Poezja aktora została wydana w takich tomikach wierszy jak "wiersze z aniołem", Ikony" oraz "Zebrane z powietrza".rzysztof Pieczyński trzykrotnie zdobywał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Był także nominowany do Orła, nagrody Polskiej Akademii Filmowej.

FILMOGRAFIA (wybrane):

1979:   Trio
1985:  Jezioro Bodeńskie
1985:  Idol 
1989:   Projekt Manhattan 
1995:  Pokuszenie 
1995:   Grający z talerza
1996:   Reakcja łańcuchowa 
1998:   Kosmiczny terror
2000:   Jutro będzie niebo
2001:   Boże skrawki
2002:   Pianista  
2002:   Kariera Nikosia Dyzmy
2004:   Poza zasięgiem
2006:   Jasminum
2009:   Dzieci Ireny Sendlerowej 
2009:   Generał - zamach na Gibraltarze

 

(opr. Magdalena Tyrka)

 

 

 


 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Konkurs Ziaja