Osoby filmu i teatru
Krzysztof Babicki

Krzysztof Babicki Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Gdańsk
  • Data urodzenia: 1956-07-19

Opis

Reżyser teatralny.
Absolwent Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. W 1982 roku ukończył Wydział Reżyserii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Z teatrem związał się już podczas pierwszych studiów. Był współzałożycielem oraz szefem Studenckiego Teatru Jedynka. W 1982 roku pokazał "Sonatę widm" i "Hioba". Od tego też roku związany był z Teatrem Wybrzeże przez wiele lat. Od 1991 do 1994 roku pełnił także funkcję kierownika artystycznego gdańskiej sceny, równocześnie pracując ze Starym Teatrem w Krakowie.

Poruszał tematy związane z kryzysem wartości, norm moralnych, czasami wiary. Opowiadał o krańcu cywilizacji. Potrafił reżyserować teatralny tłum, jego obrazy uzupełniało światło i muzyka. W jego pracach dostrzegano zamiłowanie do kiczu. Zarzucano mu również efekciarstwo. Mówiąc o sprawach społecznych czy politycznych, opiera się na klasyce lub dawniejszej literaturze.
 
Od 2000 roku jest dyrektorem artystycznym lubelskiego Teatru im. Osterwy.
 
Babicki to laureat wielu nagród. Zdobył m.in. nagrodę im. Hugona Morycińskiego, nagrody wojewody gdańskiego za oryginalne, artystycznie dojrzałe inscenizacje w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Srebrny Krzyż Zasługi, nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, nagrody prezydenta miasta Gdańska, Złoty Krzyż Zasługi, katowicką Zlotą Maskę, Medal Mściwoja II, Srebrny Medal Gloria Artis.
 
(oprac. Adrianna Pałka / culture.pl)

Ścieżka kariery

Reżyser (teatr)

Współpracuje
O nich się mówi