Osoby filmu i teatru
Kristin Scott Thomas

Kristin Scott Thomas Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Redruth, Kornwalia, Anglia, Wielka Brytania
  • Data urodzenia: 1960-05-24

Opis

Brytyjska aktorka, w wieku pięciu lat straciła ojca, który bił pilotem, po kilku latach jej matka ponownie wyszła za mąż również za pilota. Po śmierci ojca uczęszczała do szkoły Cheltenham Ladies Collage. Szkołę porzuciła w wieku 16 lat zaczęła naukę w Central Shool of Speech and Drama ale ze względu na panujący tam rygor szybko zrezygnowała ze szkoły. W wieku 19 lat razem z przyjaciółką wyjechała do Paryża gdzie dorabiała jako opiekunka do dzieci. To właśnie rodzina u której pracowała namówiła ją do powrotu na studia. Tym sposobem Thomas ponownie zaczęła studia w paryskiej szkole École Nationale des Arts et Technique de Théâtre.

Pierwszy raz prze kamerą stanęła 1984. Wystąpiła wówczas w mini serialu "Córka Mistrala", zaś dwa lata później mogliśmy ją oglądać w niewielkiej roli w obrazie "Under the Cherry Moon". Następny rok przyniósł aż cztery filmy z jej udziałem: "Agent Trouble", Podróż sentymentalna", "La Tricheuse"oraz "Djamal et Juliette". Jednak żaden z nich nie odniósł większego sukcesu. Na prawdziwą popularność i prestiżowe wyróżnienia aktorka musiała poczekać aż do roku 1994 kiedy to wystąpiła w roli przyjaciółki Hugh Granta w "Czterech weselach i pogrzeb". Wtedy też zaczęła grać w kinie brytyjskim, bowiem przedtem mogliśmy oglądać ją przede wszystkim w kinie francuskim. Po tym obrazie pojawiła się jeszcze m. in. w "Aniołach i owadach" Philipa Haasa oraz "Ryszardzie III"  Richarda Loncraine. W 1996 roku zagrała w nietypowym dla siebie filmie, bowiem wcieliła się w postać Sary Davis w "Mission Impossible".

Bardzo pochlebne opinie zabrała jej rola w "Angielskim pacjencie" z 1997 roku Anthony'ego Minghelli. zagrała także u boku Roberta Redforda w "Zaklinaczy koni" a także "Zagubionych sercach" razem z Harrisonem Fordem. Mogliśmy ją także zobaczyć w dość głośnym filmie Roberta Altmana ""Gosford Park".

Aktorka w 1996 roku nominowana była do Oscara, dwukrotnie do Złotego Globu, dwukrotnie do nagrody BAFTA (nagrodę zdobyła poza tym raz), raz nominowana i raz zdobyła nagrodę Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych a także statuetkę Europejskiej Akademii Filmowej. Nominowano ja także na nagrody Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej, a także nagrody Międzynarodowej Akademii Prasowej.

Prywatnie aktorka związana jest z Francuzem, François Oliviennesa z którym na trójkę dzieci. Na stłe mieszka w Paryżu.

FILMOGRAFIA (WYBRANE)

 1986:   Zakazana miłość  
 1987:   Djamal et Juliette
 1988:   Garść prochu 
 1990:   Sekretne życie Iana Fleminga 
 1991:   Dr Grasler 
 1992:   Gorzkie gody 
 1994:   Cztery wesela i pogrzeb
 1995:   Belle Époque 
 1996:   Mission: Impossible 
 1996:   Angielski pacjent 
 1999:   Zagubione serca 
 2005:   Wszystko zostaje w rodzinie  
 2006:   Nie mów nikomu  
 2008:   Ich dwóch i Paryż
 2008:   Largo Winch
 2008:   Kochanice króla
 2009:   Wyznania zakupoholiczki  

 

(opr. Magdalena Tyrka)

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade