Osoby filmu i teatru
Kiefer Sutherland

Kiefer Sutherland Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Londyn, Anglia
  • Data urodzenia: 1966-12-21

Opis

Amerykański, aktor reżyser i producent. Urodził się w Wielkiej Brytanii ale wychowywał w Kanadzie. Jest synem aktorskiej pary - Donalda Sutherlanda oraz Shirley Douglas, ma siostrę bliźniaczkę. Rodzice rozstali się gdy aktor był jeszcze bardzo małym chłopcem. po rozwodzie przeprowadził się razem z matka i siostrą do Toronto. Mimo, ze często zmieniał szkoły zawsze starał się chodzić na zajęcia z aktorstwa, którym zainteresował się już w wieku 14-15 lat. w graniu zakochał się po obejrzeniu sztuki "Kto się boi Virginio Woolf?", spektaklu, w którym zagrała jego matka. Tym sposobem mając jedynie 15 lat porzucił szkole by całkowicie oddać się aktorstwu.

W teatrze po raz pierwszy pojawił się w 1977 roku w sztuce "Thron of Strow", ale na szklanym ekranie debiutował w 1983 roku dzięki pomocy swojego ojca. Razem pojawili się w filmie "Powrót Maxa Dugana". W 1984 roku zagra al w filmie "Bay Boy" razem z Liv Ullma. Film ten został nagrodzony kanadyjskim odpowiednikiem Oscara - nagrodą Genie.Rola spotkała się z bardzo pochlebnymi opiniami wśród krytyków, co sprawiło, że aktor zdecydował się na wyjazd do Ameryki. Tam jednak długo  musiał czekać na swoją szanse, bowiem nie bawiły go role w mydlanych operach. Dopiero 1986 roku zagrał w obrazie Roba Reinera "Stań przy mnie" opartym na powieści Stephena Kinga, a w następnym roku w filmie "Zagubieni chłopcy". Od tego czasu przestał narzekać na brak propozycji. W 1988 roku zagrał w westernie „Młode strzelby" razem z Jasonem Patrikiem, Charlie Sheenem oraz Emilio Estevezem. Cała ta grupa nazywana była "brat pack" - młodzi aktorzy bardzo często pojawiających się na ekranie, o których mówi i pisze się bardzo dużo, a w których dorobku rozważają jednak role drugoplanowe.

Lata 90. to szereg bardzo różnorodnych ról w karierze Sutherlanda. Zagrał m.in w "Ludziach honoru", "Trzech muszkieterach", "Spojrzeniu mordercy" oraz "Czasie zabijania".

Sutherland jest także reżyserem. Jednym z jego dzieł jest film "Truth or Consequences, N.M" z 1997 roku, który zebrał bardzo przychylne opinie wśród krytyków. Od 2001 roku gra w kultowym już serialu "24 godziny", w którym wciela się w postać agenta tajnych służb specjalnych Jacka Bauera. Za każdy odcinek aktor otrzymuje bagatela 500 000 dolarów.

Jest laureatem Złotego Globu (nominowany do niego był jeszcze 5 razy), zdobywca nagrody Emmy (nominowany sześciokrotnie). Dwa razy otrzymał nagrodę Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowcy za rolę w "24 godzinach". Poza tym jeszcze dwukrotnie nominowany był do nagrody MTV oraz nagrody Międzynarodowej Akademii Prasowej.

Prywatnie był dwukrotnie żonaty, zaś na jeden dzień przed ślubem porzuciła go inna znana twarzy Hollywood - Julia Roberts. Ma córkę Saraj Jude. Jako nastolatek aktor grywał w reklamówkach Levisa.

FILMOGRAFIA (wybrane):

1983:   Powrót Maxa Dugana
1986:   Stań przy mnie 
1987:   Straceni chłopcy
1987:   W pogoni za szczęściem 
1988:   Młode strzelby
1990:   Dziadek do orzechów  
1990:   Linia życia 
1992:   Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną 
1993:   Zaginiona bez śladu 
1996:   Czas zabijania 
1998:   Dziewczyna żołnierza
2000:   Kobieta potrzebna od zaraz 
2001:   Droga do wolności  
2002:   Telefon
2004:   Złodziej życia  
2008:   Lustra 
2008:   24 Godziny: Wybawienie 


(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade