Osoby filmu i teatru
Kate Winslet

Kate Winslet Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Reading, Anglia, Wielka Brytania
  • Data urodzenia: 1975-10-05

Opis

Brytyjska aktorka i producentka, z powodzeniem robi karierę w stanach Zjednoczonych. Swoja przygodę z graniem zaczynała bardzo wcześnie bowiem w wieku jedynie 11 lat. zagrała wówczas w reklamówce płatków śniadaniowych ale pozwoliło to by  została dostrzeżona przez producentów telewizyjnych. w między czasie rozpoczęła nauke w szkole aktorskiej Redroofs w Maidenhead. Zaczynała od teatru, pojawiając siew takich sztukacj jak m.in. "Piotruś Pan". Potem przyszedł czas na telewizję w produkcji "Shrinks". Winslet była również częstym gościem sitcomu "Get Back" oraz "Dark Season". Na dużym ekranie pojawiła się po raz pierwszy w 1994 roku  obraie Petera Jacksona "Niebiańskie istoty".Wcieliła się wówczas w postać jednej z przyjaciółek, które w obliczu niebezpieczeństwa postanawiają zabić matkę jednej z nich.  Bardzo dobre opinie zarówno wśród krytyków jak i publiczności zebrała jej kreacja w filmowej adaptacji powieści Jane austin - "Rozważna i romantyczna". Za swoją role otrzymała pierwszą nominacje do Oscara. W tamtym okresie aktorka zagrała w kilku filmach kostiumowych m.in "Hamlecie"  oraz "Więzach miłości". Jednak prawdziwy przełom nadszedł w 1997 roku, kiedy to Kate zagrała w najbardziej reklamowanym i najdroższym filmie w historii kina zatytułowanym "Titanic" Jamesa Camerona. W filmie zagrała razem z bożyszczem nastolatek Leonardem DiCaprio. Film ten uczynił z niej gwiazdę pierwsze formaty i zapewnił jej rozgłos na całym świecie. Również przyniósł kolejną nominacje do Oscara. Po tak głośnej produkcji aktora pojawiła się w kilku filmach niezależnych jak m.in. "W stronę Marrakeszu" z 1998 roku oraz "Święty dym" z 1999 roku.

W lata 2004 - 2008 aktorka pojawiła się w kilku ciekawszych filmach jak np. "Zakochany bez pamięci" w którym partnerowała Jimowi Carreyow, "Małe dzieci", "Holiday" (razem z takimi sławami jak Jude Law, Cameron Diaz oraz Jack Black). W 2008 roku zagrała w "Zaklinaczu słów". Rola ta przyniosła jej nagrodę Złoty Glob.

Za swój dorobek aktorski aktorka otrzymała aż 5 nominacji do Oscara (statuetkę otrzymała ostatecznie w 2009 roku za film "Lektor"). Poza tym otrzymała takie nagrody jak Zloty Glob, BAFTA, nagroda Amerykańskiej Gildii Aktorów fabularnych,  nagroda Europejskiej Akademii Filmowej oraz nagroda  Stowarzyszenia Krytyków Filmowcy z Los Angeles.

Prywatnie jest matką dwójki dzieci, była dwukrotnie mężatka. Wielokrotnie umieszczana na liście najpiękniejszych ludzi świata.

FILMOGRAFIA (WYBRANE):

 1994:   Niebiańskie stworzenia
 1995:   Rozważna i Romantyczna
 1995:   Chłopak na dworze króla Artura
 1997:   Titanic
 1998:   W stronę Marrakeszu 
 2001:   Enigma
 2003:   Życie za życie
 2004:   Marzyciel 
 2006:   Holiday 
 2008:   Lektor
 2008:   Droga do szczęścia
 2009:   The Marvelous Mabel Stark


(opr. Magdalena Tyrka)

 

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade