Osoby filmu i teatru
Kanye West

Kanye West Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Atlanta
  • Data urodzenia: 1977-06-08

Opis

Amerykański piosenkarz i producent muzyczny. Pracował z takimi sławami jak Jay-Z, Ludacris, DMX, Scarface, Cam'ron czy Eve. Zajmował się także produkcjami Alicii Keys i Madonny.

Urodził się w 1977 roku w Atlancie. Swoją przygodę z show biznesem rozpoczął we wczesnych latach 2000. Początkowo odnosił sukcesy głównie jako producent wykonawców rapowych i hip-hopowych.

W 2002 roku Kanye uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu, w którym doznał rozległych obrażeń, między innymi złamał w 3 miejscach szczękę. To przeżycie stało się inspiracją do powstania singla "Through The Wire" oraz całego albumu. W tym samym roku Damon Dash, współzałożyciel wytwórni Roc-A-Fella, zaproponował Westowi - po przesłuchaniu jego taśmy demo - podpisanie kontraktu płytowego.

W ten sposób powstał debiutancki longplay Kanye Westa, "The College Dropout", który w USA zadebiutował od razu na 2. miejscu listy sprzedaży. Na płycie gościnnie wystąpili między innymi Jay-Z, Common, Mos Def, Twista i Harlem Boys Choir. Krążek ukazał się w lutym 2004 roku.

Po deszczu nagród i wyróżnień, który spadł na artystę po debiucie płytowym z 2004 roku, cały hip-hopowy świat oczekiwał na drugi album Westa. "Late Registration" ukazał się już sierpniu 2005 roku i nie zawiódł oczekiwań fanów. Na płycie słychać wszystkie charakterystyczne dla niego brzmienia - sample soulowych i jazzowych klasyków, wymieszane z najnowocześniejszymi technikami produkcyjnymi. Wśród gości pojawili się między innymi Adam Levine z Maroon 5, Jamie Foxx, The Game, Nas, Brandy i Jay-Z.

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Muzyka

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade