Osoby filmu i teatru
Juliette Lewis

Juliette Lewis Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA
  • Data urodzenia: 1973-06-21

Opis

Amerykańska aktorka oraz piosenkarka rockowa. Pochodzi z artystycznej rodziny. Jej ociec Geoffreya Lewisa był również aktorem, często współpracował z Clintem Eastwoodem, matka zaś była projektantką. W wieku 7 lat aktorka zdecydowała, że garnie jest tym co chce robić w życiu. Debiutowała jako dwunastolatka w filmie "Home Fires". Trzy lata później rzuciła szkolę i wystąpiła do sądu o uczynienie jej wcześniej pełnoletnią. Ułatwiło jej to prace na planie zdjęciowym (mogła pracować więc niż 5 godzin dziennie i nie przebywać pod opieka strażnika).

W filmie po raz pierwszy pojawiła się w komedii "moja macocha jest kosmitka" z 1988 roku, a już dwa lata później zagrała w opartym na faktach dramacie "Too yound to die". Wcieliła sie wówczas w postać młodocianej morderczyni czekającej na kare śmierci. Barsdzo dobre opinie zebrała jej rola w filmie "Przylądek strachu", gdzie wystąpiła u boku Roberta De Niro oraz Jessici Lang. Rola ta przyniosła jej także nominację do Oscara oraz Złotego Globu.  W 1992 zagrała w filmie Woodego Allena "Mężowie i żony". Kolejne role udowodniły jedynie, że jest szeroko utalentowana. Pojawiła się m.in w takich filmach jak "Krwawy Romeo", "Kalifornia" (na planie po raz kolejny spotkała się  Bradem Pittem), "Co gryzie Gilberta Grape"  oraz "Gorsza siostra". Zagrała także razem z Georgem Clooneyem w "Od zmierzchu do świtu" Roberta Rodrigueza. W 2009 roku będziemy mogli ja zobaczyć w filmie "Whip It", w którym zagrają także  Drew Barrymore oraz raperka Eve.

Za swoje dokonania aktorskie  była nominowana do Oscara oraz Złotego Globu, a także nagrody Emmy, Saturn, Złoty popcorn oraz Independent Spirit.  Jest zdobywczynią Nagrody im. Pasinettiego przyznawanej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Lewis to także piosenkarka rockowa. śpiewa w zespole Juliette Lewis and the Licks. Rok temu po raz pierwszy zagrali koncert w Polsce na festiwalu Cracow Screen Festiva. W tym roku pojawili się na Przystanku Woodstock. Aktorka współpracuje również z innym zespołem The New Romantics.

Prywatnie przez cztery lata związana była z Bradem Pittem. Jednak związek się rozpad, a aktorka w 1999 roku wyszła za Stephena Berra. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 2005 roku.

FILMOGRAFIA(wybrane):

 1987:   Home Fires
 1989:   W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju 
 1990:   Za młoda by umrzeć?
 1992:   Mężowie i żony
 1993:   Co gryzie Gilberta Grape'a  
 1995:   Przetrwać w Nowym Jorku
 1996:   Od zmierzchu do świtu 
 1999:   Gorsza siostra 
 2001:   Niebo nad Luizjaną  
 2003:   Cold Creek Manor
 2004:   Starsky i Hutch 
 2005:   Zorza polarna
 2006:   Nagrody Darwina
 2009:   Whip It


(opr. Magdalena Tyrka)

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade