Osoby filmu i teatru
John Malkovich

John Malkovich Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Christopher, USA
  • Data urodzenia: 1953-12-09

Opis

John Malkovich, amerykański reżyser, aktor i producent filmowy chorwackiego pochodzenia. Karierę aktorską rozpoczynał w Steppenwolf Theatre w Chicago, następnie przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie występował na Broadwayu, grając m.in. z Dustinem Hoffmanem. W 1984 roku debiutował rolą w filmie „Miejsca w sercu", za którą został nominowany do Oscara. Następną nominację przyniósł mu film „Na linii ognia" (reż. Wolfgang Petersen) w 1994 roku.

Bardzo często pojawia się w niezależnym kinie amerykańskim i niekomercyjnych produkcjach. Nierzadko pojawia się w rolach dziwaków, szaleńców i psychopatów. Jego rola w filmie „Być jak John Malkovich" (reż. Spike Jonze) udowodniła nie tylko doskonały warsztat aktorski, lecz także spore poczucie humoru i ironiczne spojrzenie na siebie i otaczający artystę świat. Znany jest z takich amerykańskich produkcji, jak: „Lot skazańców", „Cień wampira", „Johnny English", „Eragon", „Beowulf" oraz „Tajne przez poufne".

W 1995 roku zajął 70. miejsce w rankingu „100 najseksowniejszych gwiazd w historii kina", który ukazał się w amerykańskim „Empire".

Fot. wikipedia.pl

Opracowała Urszula Rybicka

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade