Osoby filmu i teatru
Jennifer Aniston

Jennifer Aniston Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Sherman Oakds , Kalifornia
  • Data urodzenia: 1969-02-11

Opis

Amerykańska aktorka a także producentka filmowa. Rozgłos przyniosła jej rola w kultowym serialu "Przyjaciele", w którym wcieliła się w rolę zakręconej Rachel Green. Za swoją grę została wyróżniona nagrodą Emmy i Złotym Globem.


Urodziła się w dzielnicy stolicy Hollywood - Los Angeles, w aktorskiej rodzinie, ale dzieciństwo spędziła w Grecji, gdzie urodził się jej ojciec - John Aniston, aktor znany z takich oper mydlanych jak "Dni naszego życia". po pewnym czasie wraz z rodziną powróciła do USA i zamieszkała w Nowym Jorku. Początkowo uczęszczała do Szkoły Rudolfa Steiera, a następnie do Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts na Manhattanie. W roku 1989 powróciła do Los Angeles.

Zaczynała od małych ról np. w serialu  "Molly", a następnie w filmie "Camps Cucamonga". Poza nimi mogliśmy zagrała jeszcze w kilku produkcjach, ale żadna z nich nie cieszyła się zbytnią popularnością. Na dużym ekranie mogliśmy oglądać ja horrorze "karzeł" z 1992 roku, ale film ten został bardzo mocno skrytykowany. Sława przyszła wraz z sitcomem produkcji NBC "Przyjaciele", w którym grała w latach 1994- 2004. Nakręcono 10 sezonów, gdzie przy kręceniu ostatniej serii za każdy odcinek Aniston otrzymywała okrągły milion dolarów.

W między czasie Jennifer pojawiała się także w produkcjach filmowych np. "Moja miłość" (1998), "Życiowe rozterki" (2002). Hitem okazał się film "Bruce Wszechmogący", gdzie Aniston zagrała razem Z Jimem Carrey'em. kolejna produkcja "Nadchodzi Polly" również odniósł spory sukces. 2005 rok przyniósł rolę w thrillerze "Wykolejony", jednak jej występ przeszedł bez echa co zaowocowało powrotem do ról komediowych ("Z ust do ust" 2005, "sztuka zrywania" 2006)

W roku 2008 Aniston pojawiła się w komedii bijącej rekordy popularności - "Marley & Ja", gdzie zagrała razem z Owenem Wilsonem.

Razem ze swoim byłym mężem, Bradem Pittem założyła "Plan B Entertainment" firmę którą współprodukowała takie kasowe produkcje jak "Troja", "Charlie i fabryka czekolady" czy "Infiltracja". Po rozwodzie w 2005 roku sprzedała swoje udziały i wraz z Kristin Hahn założyła "Echo Films".
(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade