Osoby filmu i teatru
Jamie Foxx

Jamie Foxx Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Terrell, Teksas, USA
  • Data urodzenia: 1967-12-13

Opis

Właściwie to Eric Morlon Bishop,amerykański aktor, scenarzysta, muzyk i kompozytor. wychowywał się w małym miasteczku, kiedy jego rodzice rozwiedli się opieka nad małym przejęli dziadkowie, adoptując go z czasem. Jako dzieciaka posyłali go na lekcje śpiewu chóru kościelnego, naukę gry na pianinie, była także skautem. Tym sposobem muzyka stała się jego pasja i już jako siedmiolatek wiedział, że w przyszłości chce pracować w show biznesie. Jego pasja do muzyki zaowocowała stypendium muzycznym w United States International University w San Diego.

Aktor od samego dzieciństwa odznaczał się talentem komika. W szkole jego żarty były stosowane przez nauczycieli jako nagrody za dobre sprawowanie klasy. Tym sposobem po dwóch latach studiowania przeniósł się do Los Angeles by tam występować w lokalnych klubach jako komik. W 1991 roku jego talent został dostrzeżony i dostał angaż w programie rozrywkowym In Living Color". Po 5 latach dorobił się własnego programu telewizyjnego "The Jamie Foxx Show". był jego gospodarzem,producentem, reżyserem oraz wykonawcą muzyki. Serial cieszył się sporą popularnością wśród publiki i przyniósł mu nominację m.in do statuetki Image Award.
Od 1996 roku aktor zaczął pojawić się co jakiś czas na dużym ekranie.,jednak bez specjalnych sukcesów. W tamtym czasie zagrał m.in małą rolę w filmie "Jak pies z kotem", "Wielka biała pięść" czy "The Player Club". Pierwszym lepszym filmem był"Męska gra", w którym wystąpił razem z Alem Pacino, Cameron Diaz oraz Jamesem Woodsemem. Dzięki tej roli otrzymał swoją pierwszą nominację do nagrody Czarnej Rolki. Ale po tym filmie była kolejna seria klap, które z pewnością nie zostaną zapamiętane. Przełomowy okazał się dla niego dopiero rok 2004. Zagrał wówczas w "zakładniku", role taksówkarza sterroryzowanego przez mordercę (w tej roli Tom Cruise).Za swoją kreację otrzymał nominację do Złotego Globu, Nagrody BAFTa oraz Złotego Satelity, ale co najważniejsze również do Oscara. Statuetkę tę zdobył za główną role biograficznym filmie"Ray", w którym zagrał legendarnego muzyka Taylora Hackforda. Od tamtej pory nikt już nie wątpił w jego talent dramatyczny, zaś sam aktor zaczął pojawiać się na dużym ekranie regularnie i to w jak najbardziej kasowych i wysoko ocenianych produkcjach.

Od tamtej pory mogliśmy zobaczyć go w takich filmach jak "Miai Vice", "Jarhead - Żołnierz Piechoty Morskiej", "Królestwo" czy filmie stylizowanym na broadwayowskim musicalem "Dreamgirls"z 2006 roku. Poza aktorstwem Foxx zajmuje się również muzyką. We własnym domu ma nawet niewielkie studio nagraniowe.

Do tej pory na swoim koncie ma nominacje do takich nagród jak Oscar,Złoty Glob, BAFTA, nagroda AmerykańskiejGildii Aktorów Filmowych, nagrody Film Independent, Złoty Popcorn oraz Złoty Satelita. Część tych statuetek również zdobył.

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Muzyka

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade