Osoby filmu i teatru
Jacek Poniedziałek

Jacek Poniedziałek Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Kraków, Polska
  • Data urodzenia: 1965-08-06

Opis

Polski aktor filmowy i teatralny, samego siebie określa zawsze z pomocą zagranych dotychczas ról.  W aktorstwie pociąga go przede wszystkim możliwość odkrywania prawdy o świecie oraz ludziach.

Po raz pierwszy o aktorstwie pomyślał już w podstawówce, w której zasłynął recytacją wierszy Władysława Broniewskiego. Mimo, że większość była jego recytacją zachwycona to jednak za namową postanowił zostać elektrykiem. Najpierw skończył telekomunikacyjną zawodówkę, a potem technikum. Jednak cały czas wiedział, że to nie jest to, co chciałby robić w życiu. Dlatego jeszcze w szkole średniej założył teatr uczniowski, który m.in wystawiał „Zwierzęta hrabiego Cagliostro" Andrzeja Bursy. Potem przyszła kolej na ogólnopolskich konkurs recytatorski. Zajął w nim drugie miejsce.

Po skończeniu technikum dostał się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Dyplom uzyskał w 1990 roku. Jego talent doceniano już wtedy. Był ulubionym studentem Jana Peszka, a reżyser Krystian Lupa powtarzał, że dzięki swojej wyrazistości dociera do publiki. Zaraz po ukończeniu PWST dostał angaż w krakowskim Teatrze im. Słowackieg, a po dwóch latach zaczął grać na deskach Teatru Starego. Z czasem przeniósł się do Warszawy i tam grał w Teatrze Narodowym, Teatrze Studio oraz Teatrze Rozmaitości.

Zasłynął przede wszystkim kreacjami teatralnymi w takich sztukach jak „Śnie srebrnym Salomei" Jerzego Jarockiego, „Dziadach - 12 improwizacjach" Jerzego Grzegorzewskieg czy „Peer Gyncie" Marka Fiedora. Już w Warszawie mogliśmy zobaczyć go w "Nocy listopadowej" oraz „Ślubie". Szczególnie dobrze współpracowało mu się z Warlikowskim. Po raz pierwszy spotkali się pracując nad „Markizem O." w 1993 roku. Potem jeszcze wielokrotnie spotykali się w Teatrze Rozmaitości m.in „Hamleta", „Bachantki", Dybuka" i „Oczyszczonych" (tę sztukę razem też przetłumaczyli ) Poniedziałek zajmował się również tłumaczeniami. Przetłumaczył poza "Oczyszczonymi" również "kruma" oraz „Językami mówić będą".

Jego debiut filmowy to dopiero 1999 rok, kied to pojawił się Mojej Angelice" Stanisława Kuźnika. Ale jego pierwsza główna rola to dopiero rok 2003 i film "Przemiany" w reżyserii Łukasza Barczyka. Wcielił się wówczas w 35-letniego mężczyznę zaraz po rozwodzie, chorego na depresję, lekomana uzależnionego od psychotropów. W filmie zagrała również Maja Ostaszewska. 2004 rok to film "Trzeci" Jana Hryniaka. Zagrał wtedy z Magdaleną Cielecką oraz Markiem Kondratem.

Popularność przyniosły mu jednak jego role serialowe. Oglądaliśmy go m.in. w "M jak Miłość" oraz  "Magdzie M.". W obu produkcjach zagrał adwokata.

Wiele kontrowersji wzbudziło jego publiczne wyznanie w 2006 roku, kiedy to przyznał się publicznie do homoseksualizmu.

FILMOGRAFIA :

1999:    Moja Angelika
2003:    Labirynt Krystiana Lupy
2003:    Przemiany
2004:    Trzeci 
2008:    Izolator 
2008:    Boisko bezdomnych 
2009:    Rewers

SERIALE:

2000:             M jak Miłość 
2001-2002:     Marzenia do spełnienia
2005-2009:     Niania 
2005-2007:     Magda M.
2006:             Mrok
2007:             Ekipa
2008:             39 i pół  j

(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Reżyser (teatr)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade