Osoby filmu i teatru
Ireneusz Czop

Ireneusz Czop

  • Miejsce urodzenia: Płock, Polska
  • Data urodzenia: 1968-07-06

Opis

Absolwent PWSTTViF w Łodzi,  związany z teatrami łódzkimi: Nowym (1994-1996) i (2003), Powszechnym (1996-2001) i Teatrem Jaracza (od 2004 roku).

Wielokrotnie nagradzany za swoje role teatralne: laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza - przyznawanej przez redakcję „ - za sezon 2007/2008 za rolę Makbeta w przedstawieniu „Makbet” Williama Shakespeare'a w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, dwukrotny zdobywca Złotej Maski: za rolę Antyfolusa z Efezu w „Komedii omyłek” Shakespeare'a w Teatrze Nowym oraz za najlepszą aktorską kreację męską w sezonie 2004/2005 za rolę Clinta w „Blasku życia” i Biffa Lomana w „Śmierci komiwojażera” w Teatrze Jaracza.

Nagrodzony również Grand Prix za rolę Flinta w „Blasku życia” na XLVII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2007). Rok później miesięcznik „Teatr” przyznał mu nagrodę za rolę tytułową w „Makbecie” w Teatrze im. Jaracza w Łodzi.
W kinie zadebiutował u Władysława Pasikowskiego w „Słodko-gorzkim”, żeby znów spotkać się z nim po latach w serialu „Glina”, uznanym przez krytyków za „najlepszy serial kryminalny wszech czasów” (Jacek Szczerba, „Gazeta Wyborcza”). „Pokłosie” będzie trzecim wspólnym projektem reżysera i aktora.

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Współpracuje
O nich się mówi
Kupony i kody rabatowe