Osoby filmu i teatru
Humphrey Bogart

Humphrey Bogart

  • Miejsce urodzenia: Nowy Jork, USA
  • Data urodzenia: 1900-12-25
  • Data śmierci: 1957-01-14

Opis

Jego prawdziwe imię to Humphrey DeForets Bogart, syn chirurga i rysowniczki. Swoją edukację rozpoczynał w Trinity School, by ukończyć ją w Philips Academy w Androver. Podobnie jak ojciec planował zostać lekarzem, stąd też pomysł studiowania medycyny na Uniwersytecie Yale. Jednak po wyrzuceniu z uczelni, wstąpił marynarki, jednakże został ranny, co ponoć spowodowało częściowy paraliż górnej wargi - przyczynę charakterystycznego dla aktora sposobu wymowy.

Na początku lat dwudziestych związany był z grupą teatralną Williama S. Brady'ego, pracując jednocześnie w   jego  studiu filmowym. Dzięki temu w 1930 roku podpisał kontrakt z wytwórnią Fox, i zadebiutował w krótkometrażowym filmie z 1930 roku - "Broadway's Like That" Jednak prawdziwy debiut filmowy Bogarta przypada na rok 1936, kiedy to wystąpił w  "The Petrified Forest". Rola ta przyniosła mu rozgłos i uczyniła go rozpoznawalnym w światku filmowym. Aż do roku 1940 grał głównie gangsterów.

Bezdyskusyjnie do sukcesu Humphrey'a przyczynił się kontrakt z wytwórnią Warner, z którą związany był w latach 1936-1940. Dzięki niemu zagrał w 28 filmach, z których najsłynniejsze to "Aniołowie o brudnych twarzach" (1938) oraz "Szalone lata dwudzieste" z 1939 roku. Swój status wielkiej gwiazdy kina oraz światowy rozgłos przyniosła mu wieloletnia współpraca ze scenarzystą i reżyserem, Johnem Hustonem. To właśnie dzięki niemu utrwalił się wizerunek Bogarta jako człowieka zmęczonego życiem, doświadczonego, zawsze z papierosem w ustach. Ich pierwszy wspólny sukces nadszedł w 1941 roku, kiedy to światło dzienne ujrzała produkcja "High Siera", w której to Bogart zwyczajowo wcielił się w rolę gangstera. Delikatną zmianę przyniósł kolejny efekt wspólnej pracy, film "Sokół maltański" (1941), w którym mogliśmy oglądać "Bogie'ego" jako detektywa. Jednak to dopiero rok 1942 i rola w legendarnej "Casablance" Michaela Curtiza przyniosły Bogartowi nominację do Oscara.

Rola w filmie "Mieć i nie mieć" z 1944 pozwoliła Huphrey'owi na poznanie swojej czwartej i ostatniej żony, dużo młodszej Lauren Bacall (wcześniejsze małżonki Bogarta to Helen Menken; Mary Philips; Mayo Methot). Razem zagrali w m. in. "Wielkim śnie" (1946) oraz "Dark Passage" (1947). Wyczekiwanego i jedynego w całym dorobku aktorskim Oscara, przyniosła mu rola nieokrzesanego kapitana barki w filmie Johna Hutsona "Afrykańska królowa", w której mogliśmy zobaczyć również samą Katherine Hepburn. Kolejną nominację otrzymał za swoją kreację w obrazie "Huragan na Caine" z 1954 roku.

Niestety w miało którym filmie było nam dane zobaczyć humor Bogarat. zagrał bowiem jedynie w kilku komediach np. "Beat The Devil" (1954) czy też "We're No Angels" (1955). Nietypową rolą w jego całej karierze była rola w romantycznej komedii "Sabrina", w której partnerowała Audrey Hepburn. Ostatnim filmem w jakim mogliśmy go zobaczyć był "Tym boleśniejszy jest upadek" z 1956 roku, w którym  wcielił się w postać dziennikarza sportowego.

Bogarta nie ograniczał się jedynie do grania, stworzył bowiem swoją firmę "Santana Pictures", która zajmowała się  produkcją filmów.

Huphrey zmarł w wieku 58 lot, w swoim domu podczas snu. Obecnie jest uznawany za legendę Hollywood, symbol anty-bohatera. Miał dwójkę dzieci - syna Stephana oraz córkę Leslie.

(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Kupony i kody rabatowe