Osoby filmu i teatru
Hugh Jackman

Hugh Jackman Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Sydney, Australia
  • Data urodzenia: 1968-10-12

Opis

Właściwie to Hugh Michael Jackman, australijski aktor filmowy, teatralny oraz producent.
Jackman to najmłodszy z pięciorga rodzeństwa, wychowywany był przez ojca bowiem rodzice rozwiedli się gdy aktor miał 8 lat. Dorastał w Sydney. Ojcec chętnie inwestował w edukację zarówno szkolną jaki artystyczną syna. Hugh przez sześć lat chodził na lekcji gdy na pianinie, gra także na skrzypcach i gitarze. Ukończył elitarną szkołę dla chłopców  - Knox Grammar School. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia na University of Technology na kierunku dziennikarstwo. Aktorstwem zainteresował się dopiero na studiach, także po uzyskania licencjata zrezygnował z dziennikarstwa i postanowił rozpocząć naukę aktorstwa. Kurs aktorstwa rozpoczął w  Sydney's Actors' Centre, w między czasie imając się najróżniejszych zajęć (rozdawanie ulotek, występowanie na przyjęciach jako clown, występy w szkolnych przedstawieniach). Swoją dalszą edukację aktorską kontynuował na studiach dramatycznych w studiach dramatycznych w Western Australia Academy of Performing Arts w Perth. Wolał bowiem nadal szkolić swój warsztat aktorski niż zagrać w popularnym australijskim serialu "Sąsiedzi".

Po ukończeniu szkoły debiutował telewizyjnej produkcji, opartej na powieści "Piekna i Bestia" (zagrał wówczas Gatsona - czarny charakter). po tym występie mogliśmy go oglądać w takich serialach jak " Low of The Land" czy "Snow River: The McGregor Saga". Jednak prawdziwym sukcesem okazał się jego występ w musicalu "Sunset Boulevard", bowiem sprawił, że Jackman został dostrzeżony przez krytyków.

Po pierwszych dwóch mniejszych rolach, nastąpił przełom, kiedy to w 200 roku pojawił w ekranizacji kultowego amerykańskiego komiksu "X-man", w reżyserii  Bryana Singera. W filmie Jackam wcielił się w główną postać Logana vel Wolverina. Jego gra tak spodobała się reżyserom, że nakręcone zostały jeszcze dwie części oraz osobny film poświęcony historii jedynie Wolverina. Film zagwarantował mu światowy rozgłos i postawił w szeregu najbardziej znanych aktorów Hollywood

Aby nie być kojarzonym jedynie z tą rola, już w następnym roku aktor pokazał swój talent w dwóch komediach romantycznych: " Serce nie sługa" oraz "Kate i LEopold", w której zagrał szarmanckiego przybysza z przeszłości oraz w bardzo dobrze odebranym filmie sensacyjnym "kod dostępu". W 2002 roku pojawił się na deskach Carnegie Hall, w widowisku "Carousel", na rzecz którego zrezygnował z roli w musicalu "Chicago".

W 2004 roku wcielił się w rolę australijskiego piosenkarza i tancerza, zmarłego na AIDS Petera Allena, w biograficznym filmie "The Boy From Oz". Za swoją gry został uhonorowany statuetką Tony. Od tego czasu mogliśmy go zobaczyć w takich produkcjach jak np. "Australia" (w filmie tym partnerowała mu rodaczka - Nicole Kidman), w cieszącym się mniejszą popularnością filmie "Van Helsing", "Źródło" czy w filmie Woode'go Allen'a "Scoop - gorący temat".

Jego kreacje filmowe były wielokrotnie doceniany nominacjami do prestiżowych nagród. Hugh Jackman był nominowany w 2002 do Złotego Globu ( za "Kate i Leopold"), raz nominowany i raz zdobywca Saturna (nominacja za "Źródło" nagroda za "H-Men'a"), dwukrotnie nominowany do nagrody MTV, za swoje role w 2 częściach "H-Men'a".

Prywatnie jest wielkim fanem golfa oraz windsurfingu. Od 1996 roku jego żoną jest Deborrah-Lee Furness, australijska aktorka, którą poznał na planie jednego z seriali w jakich zagrał. Mają dwójkę adoptowanych dzieci.


FILMOGRAFIA (wybrane):

1999:  Oklahoma! 
1999:  Bohater z okładki
1999:  Królowie Erskineville 
2000:  X-Men 
2001:  Kod dostępu
2001:  Kate i Leopold
2004:  Van Helsing
2006:  Prestiż
2006:  Źródło
2008:  Australia
2009:  Drive

PRODUCENT:
 
2008:   Uwiedziony
2009:   X-Men Geneza: Wolverine 
2010:   Rebound Guy
2011:   If You Could See Me Now
2011:   Fed X

DUBBING:

2004:   Van Helsing: Londyńskie zlecenie
2006:   Wpuszczony w kanał 
2006:   Happy Feet: Tupot małych stóp


(opr. Magdalena Tyrka)

 

 


 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Zdjęcia

Hugh Jackman (12)

Hugh Jackman  - Zdjęcie nr 1
Hugh Jackman  - Zdjęcie nr 2
Hugh Jackman  - Zdjęcie nr 3
Hugh Jackman  - Zdjęcie nr 4
Hugh Jackman  - Zdjęcie nr 5
Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade