Osoby filmu i teatru
Hayden Christensen

Hayden Christensen Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Vancouver, Kanada
  • Data urodzenia: 1981-04-19

Opis

Kanadyjski aktor młodego pokolenia, który swoją ławę zawdzięcza przede wszystkim roli w najnowszych częściach "Gwiezdnych wojen".

Swoją przygodę z kamerą zaczynał bardzo wcześnie bowiem w wieku 6 lat. Wystąpił wtedy w telewizyjnej reklamówce. Na dłużej w telewizji pojawił się jako dwunastolatek w serialu z 1993 roku, "Family Passions". Poza ta produkcją pojawiał się również w mniejszych rolach w takich serialach jak Love and Betrayal: The Mia Farrow Story" (1995)"Harrison Bergeron" (1995), "No Greater Love" (1996) oraz "Freewall" z 1999 roku.

W kinie po raz pierwszy pojawił się w roku 1995 roku w filmie "Street Law". Rola ta jedna przeszła niezauważona, podobnie jak występ w "W paszczy szaleństwa" Johna Carpentera.  Dopiero "Przekleństwo niewinności" Sophii Coppoli przyniósł mu pochlebne opinie krytyków i sprawił, że Georg Lucas zaproponował mu wzięcie udziału w castingu do roli Anakina. Aktor pokonał 400 kandydatów i udowodnił, że jest idealnym kandydatem. Hayden zagrał również w dwóch kolejnych częściach tego filmu, a podczas zdjęci między nim a partnerującą mu Natalie Portamn narodziło się uczucie.

Od tamtej pory aktor często pojawia się na ekranie. W 2000 zorał "Trapped in a Purple Haze", a już rok później w "Life as a House" razem z Kristin Scott Thomas oraz Kevinem Klinem.

Za swoje poczynania aktorskie nominowany był do Złotego Globu, nagrody Akademii Science Fiction Fantasy i Horroru oraz nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmów, a także Złotego Satelity oraz Złotego Popcornu (nominowany był dwukrotnie, poza tym statuetkę tę otrzymał raz w 2005 roku).

Prywatnie związany jest z aktorką Rachel Bilson.

FILMOGRAFIA(wybrane):

 1995:   W paszczy szaleństwa
 1995:   Harrison Bergeron  
 1998:   Córy amerykańskich Ravioli 
 2000:   W amarantowej matni 
 2002:   Gwiezdne Wojny: Część II - Atak klonów 
 2006:   Factory Girl 
 2007:   Przebudzenie 
 2008:   Jumper
 2009:   New York, I Love You
 2010:   Takers


(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
O nich się mówi